Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które może mieć różne objawy i odczucia u różnych osób. Poniżej znajduje się lista 10 potencjalnych objawów depresji. Jeśli ktoś doświadcza przynajmniej 6 z tych objawów przez dłuższy czas, może to sugerować depresję, i warto skonsultować się z psychiatrą lub psychoterapeutą w celu diagnozy i leczenia.
Zaczyna się od pogarszającego się samopoczucia. W dalszym etapie ta podstępna choroba może doprowadzić nawet do najgorszego. Dziś nawet co trzecia osoba w Polsce może cierpieć na zaawansowaną depresję lub stany depresjyno-lękowe.
Depresja jest dziś zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Jej podłoża bywają różne. Faktem jest natomiast, że w jej wyniku każdego dnia w Polsce 12 osób popełnia samobójstwo. 10 z nich to mężczyźni. Nie można zatem lekceważyć nawet początkowych symptomów.
Depresja to choroba śmiertelna?
Choć depresja nie jest przypadłością stricte fizyczną i bezpośrednio nie zagraża naszemu życiu, to w jej wyniku umierają ludzie. Najczęściej – co jest szczególnie dojmujące – poprzez tagnięcie się na własne życie. Co gorsza – cierpiących przybywa.
Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych objawów depresji:
- Niski nastrój: Ciągłe uczucie smutku, apatii, przygnębienia, które nie ustępuje przez większość dnia przez co najmniej 2 tygodnie.
- Zmniejszenie zainteresowań: Tracisz zainteresowanie tymi rzeczami, które kiedyś sprawiały ci przyjemność, np. hobby, sport, spotkania z przyjaciółmi.
- Zmęczenie i brak energii: Odczuwasz chroniczne zmęczenie i brak energii, nawet po długim i dobrym nocy snu.
- Trudności z koncentracją: Masz trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji, zapamiętywaniem rzeczy.
- Zmiany w apetycie: Możesz doświadczać zmian w apetycie, co może prowadzić do znacznego przybierania na wadze lub tracenia wagi.
- Bezsenność lub nadmierna senność: Problemy ze snem, takie jak bezsenność lub nadmierna senność, mogą występować u osób z depresją.
- Poczucie winy i bezwartościowości: Osoba z depresją może często odczuwać silne poczucie winy, bezwartościowości lub utraty samooceny.
- Myśli samobójcze: Pojawianie się myśli samobójczych lub autoagresywnych.
- Unikanie społeczności: Osoba z depresją może wycofywać się z życia towarzyskiego, izolować się od innych ludzi.
- Objawy fizyczne: Depresja może również objawiać się objawami fizycznymi, takimi jak bóle głowy, bóle ciała i inne dolegliwości.
Warto pamiętać, że każdy może doświadczyć okresowego przygnębienia, ale jeśli objawy depresji utrzymują się przez dłuższy czas i znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie, to istnieje potrzeba profesjonalnej pomocy. Z pomocą lekarza psychiatry lub psychoterapeuty można zdiagnozować depresję i wybrać odpowiednią formę leczenia, która może obejmować terapię, leki lub inne metody terapeutyczne.
W razie myśli samobójczych lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub linia telefoniczna dla osób w kryzysie.