Strona głównaNews dnia500 plus. Polacy za granicą dostaną gigantyczne wyrównania? Rząd pod ścianą

500 plus. Polacy za granicą dostaną gigantyczne wyrównania? Rząd pod ścianą

Bezprecedensowy wyrok sądu sprawił, że wokół 500 plus znów zaogniły się dyskusje. Flagowy program rządu Zjednoczonej Prawicy dał frakcji rządzącej wielkie wyborcze sukcesy. Może się jednak okazać również gwoździem do finansowej trumny gabinetu Mateusza Morawieckiego. Czy Polacy za granicą otrzymają gigantyczne pieniądze? 

To Jarosław Kaczyński był pomysłodawcą przyznania 500 zł na dziecko. Tak przynajmniej twierdzi znacząca część polityków Prawa i Sprawiedliwości. Nie ulga wątpliwości, że to właśnie dzięki socjalnemu wsparciu dla milionów rodzin partia rządząca oraz Andrzej Duda wygrywali kolejne wybory. Wszystko jednak zaczyna się komplikować.

500 plus dla Polaków za granicą. Rząd będzie musiał wypłacić wyrównania?

Oficjalnie 500 plus przysługuje tylko rodzinom mieszkającym w kraju. W związku z tym co najmniej kilkadziesiąt tysięcy rodzin otrzymało od państwa odmowę przyznania świadczenia. Takie sytuacja miały rzecz jasna miejsce w przypadkach, gdy wnioskodawcy z dziećmi przebywali (nawet tymczasowo) poza granicami Polski. A – jak wiadomo – w takiej sytuacji znajduje się ogromna część naszych rodaków.

Tymczasem okazuje się, że rząd nie może odmawiać wypłaty świadczeń rodzicom, którzy tylko tymczasowo przebywają na emigracji zarobkowej. Tak stwierdził właśnie sąd w Łodzi. Wyrok zapadł w związku z apelacją polskiej rodziny, która niespełna trzy lata temu wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Początkowo stwierdzono, że 500 plus się im nie należy. Teraz jednak zapadł wyrok jasno wskazujący, że Polacy za granicą mogą otrzymywać 500 złotych na dziecko.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

500 zł na dziecko: Polacy w Niemczech, Austrii, Anglii, otrzymają ogromne pieniądze?

Początkowo opisywana rodzina otrzymała odmowną decyzję ws. 500 plus, gdyż matka dziecka została oddelegowana do pracy w USA. Dotyczyło to lat 2017-2020. Jednakże mąż kobiety zakwestionował tę decyzję. Ostatecznie jego apelację uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Jak stwierdził sąd, pieniądze rodzinie się należały. „Dzieci pozostawały bowiem w polskim systemie edukacji, pobierały naukę w trybie tzw. edukacji domowej, a rodzina nadal posiadała dom i samochód w Polsce”. W podobny sposób żyją dziesiątki tysięcy Polaków w najpopularniejszych krajach, do których emigrujemy, np. w Niemczech, Austrii, Anglii czy Irlandii.

Już teraz wiadomo, że z podobnymi apelacjami zgłaszają się kolejni emigranci. Co więcej, wielu z nich zapowiada, że będą ubiegać się o wyrównanie za okres, w którym (być może niesłusznie) nie otrzymywali 500 plus, które przecież miało należeć się każdej z rodzin. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy wnioskodawcy odmowę otrzymywali już na początku funkcjonowania programu (2016 r.), wypłacane zaległe kwoty mogą być ogromne.

  1. Zasiłek pogrzebowy 2021 – kwota. Ile wynosi i czy jest wymagane ubezpieczenie zmarłego?
  2. „Wprost” przypomina szokujące słowa Danuty Holeckiej. Prowadząca Wiadomości TVP w niechlubnym rankingu
  3. W niedzielę alkoholu w Polsce nie kupisz? Kontrowersyjne zmiany w ustawie
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒
Źródło:radiozet.pl

Policjant ujawnił, co przez 3 lata działo się z Jaworkiem. „Nie widzę innej możliwości”

W piątek 19 lipca w śląskiej miejscowości Dąbrowa Zielona przypadkowy przechodzień znalazł zwłoki mężczyzny z raną postrzałową głowy....

Jacek Jaworek odwiedził grób swoich ofiar?! „Data nie była przypadkowa”

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ciało ze świeżą raną postrzałową głowy znalezione w piątek Dąbrowie...

Giertych prześmiewczo uderza w Kaczyńskiego. „Jarku…”

Wczorajsza wiadomość o tym, że Joe Biden nie będzie ubiegał się o reelekcje i nie wystartuje w jesiennych...

Joe Biden jednak się wycofał. Kto z Demokratów powalczy z Donaldem Trumpem?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych, że nie będzie ubiegał się o...

Ostatnie newsy