Strona głównaBiznes500 plusNie mówili prawdy w sprawie 800 plus? Rząd wycofuje się z obietnicy

Nie mówili prawdy w sprawie 800 plus? Rząd wycofuje się z obietnicy

W trakcie kampanii wyborczej często insynuowano, że przy zmianie władzy w Polsce zostaną cofnięte kluczowe decyzje pro-społeczne. Najwięcej zamieszania wywołała debata dotycząca rzekomego cofnięcia przez nowy rząd „800 plus”.

Tymczasem podniesiono świadczenie i z powodzeniem jest ono wypłacane już od stycznia 2024 roku. Warto również wspomnieć, że podobne wsparcie udzielane jest obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 roku.

Od kilku dni jednak coraz częściej mówi się o koniecznych zmianach jakie mają nastąpić w ramach wypłat pieniędzy na dzieci. Najpierw wspominał o tym Paweł Kowal, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy – teraz te doniesienia potwierdza również resort MSWiA.

Rząd zmienia decyzję w sprawie „800 plus”

Pierwotnie pomoc „800 plus” dla obywateli Ukrainy miała obowiązywać do września 2024 roku. Teraz rząd wycofuje się z tego założenia, co potwierdził Paweł Kowal na antenie telewizji TVN24:

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

– Nie wiem, co będzie we wrześniu, ale w naszym interesie jest, aby ci, którzy są u nas, czuli się bezpiecznie i jeśli chcą zostać i budować sobie życie dlatego, że nawiązali tutaj więzi, czy założyli biznesy, to powinniśmy pragmatycznie na to patrzeć – powiedział pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy w TVN25.

Zmiany w wypłatach świadczenia „800 plus” zapowiedziane zostały w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. W tym samym czasie UE zdecydowała się na przedłużenie tymczasowej ochrony dla uchodźców wspomnianego kraju do 4 marca 2025 roku. Zatem można sądzić, że nagła propozycja zmian wysunięta przez polski rząd jest ściśle powiązana z decyzjami płynącymi prosto z Unii Europejskiej.

Co zmiany w „800 plus” oznaczają dla obywateli Ukrainy w Polsce?

Dostęp do świadczeń socjalnych będzie przysługiwał obywatelom Ukrainy również po wrześniu 2024 roku. Wiąże się to bezpośrednio z wydłużeniem okresu możliwości legalnego przebywania na terenie Polski. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy, pobyt Ukraińca jest legalny, jeśli przybył do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r.

Po decyzji jaką podjęto w UE, Ukraińcy będą uprawnieni otrzymywać świadczenia socjalne, tak długo jak ich przebywanie na terenie Polski będzie zgodne z prawem. Oznacza to, że z wydłużeniem okresu legalnego pobytu, obywatelom Ukrainy zostanie przedłużone prawo do korzystania ze świadczeń, takich jak wspomniane „800 plus”.

Odpowiedź MSWiA w sprawie nowelizacji i decyzji o przyznawaniu środków nie pozostawia złudzeń.

– Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w zakresie leżących we właściwości MSWiA przepisów ustawy z dnia 12 marca 2020 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i wydłużony zostanie wskazany w art. 2 ust. 1 tej ustawy termin uznawania pobytu obywateli Ukrainy za legalny, to odpowiednio wydłużone będzie – tak jak miało to miejsce poprzednio – prawo do świadczeń dla uchodźców wojennych z Ukrainy, których warunkiem otrzymywania jest prawo do legalnego pobytu w Polsce” – poinformował resort.

W grudniu 2023 roku, program „500 plus” objął 209,7 tys. dzieci ukraińskich.

Co Jan Paweł II powiedział o Rydzyku? Po latach te słowa szokują

Ojciec Tadeusz Rydzyk to jedna z najbardziej polaryzujących postaci w Polsce. Założyciel i dyrektor rozgłośni radiowej Radio Maryja...

Będzie tragedia? Probierz powiedział, co szykuje na mecz z Francją

Dla nas - mecz "o nic". Choć niektórzy nazywają go walką o honor. Ostatnie spotkanie reprezentacji Polski na...

Dramat Roberta Lewandowskiego. Pierwszy raz go to spotkało

Problemy osobiste Roberta i Anny Lewandowskich napiętrzyły się do granic możliwości. Piłkarz najprawdopodobniej - nawet jeszcze kilka dni...

Romans? Hiszpańskie media o tym, co robi Lewandowska. Koniec spekulacji

To bardzo gorący okres dla Anny Lewandowskiej, a przy okazji jej męża - Roberta, ze względu na domniemany...

Ostatnie newsy