Strona głównaBiznesALERT. Masowy "skok" na pieniądze Polaków! Dotyczy: PKO BP, Santander, mBank, Alior...

ALERT. Masowy „skok” na pieniądze Polaków! Dotyczy: PKO BP, Santander, mBank, Alior i innych

Ważny alert skierowany do osób korzystających z płatności mobilnych, aplikacji oraz bankowości elektronicznej. Niestety, wciąż jesteśmy – w dodatku w sposób masowy – okradani przez cyberprzestępców. Nadal zbyt łatwo wchodzą oni w posiadanie naszych wrażliwych danych, dzięki którym w kilka sekund zagrabiają nasze pieniądze. Nie jest w takiej sytuacji szczególnie istotne to, czy masz konto w PKO BP, mBanku, Santanderze, Alior Banku, czy też Pekao SA lub jakimkolwiek innym. Feralna operacja najczęściej jest nieodwracalna. Koniecznie zapoznaj się z najnowszymi niechlubnymi „trendami” na złodziejskim rynku online.

 • Gromadzisz oszczędności przez kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat
 • Żyjesz w przekonaniu, że – w dobie obecnej technologii – twoje pieniądze są bezpieczne?
 • Niestety, nie jest to wcale oczywiste, choć banki naprawdę się starają
 • Właśnie opublikowano alert skierowany do użytkowników bankowości mobilnej
 • Więcej ciekawych artykułów na stronie głównej mPress

Jeżeli wydaje ci się, że  znasz już wszystkie metody cyberzłodziei, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Są to ludzie naprawdę kreatywni i technologicznie zaawansowani. Gdy jedne metody przestają być efektywne, natychmiast obmyślają i wdrażają nowe. Pieniądze tracimy praktycznie codziennie, często orientując się dopiero po kilku dniach!

Alert bezpieczeństwa. Dotyczy: PKO BP, mBank, Pekao, Santander, Alior Bank i innych

Dla „ekspertów”, którzy są w stanie w mniej, niż kilkadziesiąt sekund ogołocić twoje konto ze wszystkich zgromadzonych tam środków finansowych, nie ma większego znaczenia, który bank prowadzi twój rachunek osobisty czy firmowy. 

Powoli odchodzą oni bowiem od telefonicznej metody „na konsultanta”, która zyskała – głównie dzięki mediom – zbyt duży rozgłos. Wciąż apelujemy jednak, by uważać na podejrzanych „konsultantów” dzwoniących rzekomo z banku.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

W obliczu wspomnianej malejącej skuteczności wskazanej metody, trzeba było zmienić raz jeszcze strategią działania. Dziś internetowe mafie kradną Polakom pieniądze za pomocą nie mniej kreatywnych, aczkolwiek stosowanych już niegdyś sposobów.

Z tym, że obecnie wspomniane „sztuczki” i podróbki serwisów transakcyjnych są jeszcze lepiej dopracowane. Nawet najbardziej uważny, potencjalny poszkodowany może zorientować się, że właśnie podał dane do swojej bankowości elektronicznej oszustom, już po fakcie. Gdzie wtedy będą pieniądze, które miał tam zgromadzone? Najpewniej już na koncie, które gang grasujący po sieci założył na tak zwanego „słupa”. Ewentualnie zamaskowany sprawca fizycznie wybrał je z bankomatu, za pomocą BLIK-a.

Jak wyłudzają dane i wykradają pieniądze w 2023 r.? 

Wraca stosowany już przed laty przez cyberprzestępców sposób na imitowanie, a raczej „klonowanie” stron internetowych banków. Wyglądają one identycznie jak serwisy transakcyjne finansowych gigantów działających na polskim rynku, takich jak:

 • PKO BP
 • Alior Bank
 • mBank
 • Santander Consumer Bank Polska
 • Pekao SA
 • ING Bank Śląski

Logując się na fałszywych stronach, bezpośrednio przekazujemy dane logowania przestępcom, a ci w tej samej chwili dokonują operacji w naszym prawdziwym serwisie transakcyjnym. My natomiast – bardzo często – odruchowo potwierdzamy kolejne operacje w aplikacji, czy też za pomocą kodu SMS. 

– Uwaga na kolejne oszustwo! Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP. Na przygotowanej, fałszywej stronie bankowości elektronicznej wyłudzają loginy i hasła użytkowników. Bądźcie czujni i dokładnie weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie – przekazuje w social mediach Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Ale zaraz. W jaki sposób w ogóle trafiamy na sfałszowane strony banków? Otóż najczęściej jesteśmy tam przekierowani poprzez odnośnik przesłany nam RZEKOMO przez bank – w formie SMS-a lub wiadomości e-mail. W treści wiadomości oszuści przekonują nas, że musimy dokonać konkretnej operacji na koncie lub na przykład odebrać symboliczny bonus przeznaczony dla stałych klientów.

I tak zaczyna się całe nieszczęście. Warto zatem kilka razy zastanowić się nad kliknięciem w odnośnik. A gdy już trafiamy na „stronę banku”, zwrócić uwagę na adres witryny widniejący w pasku adresu (jak na zdjęciu powyżej). Zachowując szczególną ostrożność możemy nie tylko zaoszczędzić, ale przede wszystkim – nie stracić wszystkich pieniędzy, jakie w danej chwili posiadamy.

Inne ciekawe artykuły: 

 1. PKO BP naprawdę to zrobił. „Nie wiemy co się stało, przepadło”
 2. Bankomat „zjadł” mu blisko 2 tys. zł! To, co usłyszał w PKO BP zwaliło go z nóg
 3. Zasiłek pogrzebowy 2023 a 2024 – ile wynosi i komu przysługuje. Nowa kwota 2024?
 4. Dopłata do węgla w 2023 roku. Czy będzie dodatek węglowy na zimę z 2023 na 2024?
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Ktoś zostawił kartkę na grobie syna Holeckiej. Gdy zobaczyli ją z bliska, zamarli

Wczoraj media obiegła bardzo przykra informacja o śmierci syna znanej dziennikarki, Danuty Holeckiej. Jeden z potomków byłej gwiazdy...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Nie żyje syn Danuty Holeckiej. Niejasne okoliczności śmierci 31-latka

Niezwykle tragiczne informacje docierają do nas wprost z rodziny Danuty Holeckiej, wieloletniej czołowej dziennikarki Telewizji Polski, a obecnie...

Dramat Roberta Lewandowskiego. Pierwszy raz go to spotkało

Problemy osobiste Roberta i Anny Lewandowskich napiętrzyły się do granic możliwości. Piłkarz najprawdopodobniej - nawet jeszcze kilka dni...

Ostatnie newsy