Antoni Piechniczek: „Największe sukcesy w polskiej piłce odnosiliśmy pod wodzą polskich trenerów”

Były selekcjoner reprezentacji Polski udzielił wywiadu Cezarowi Kowalskiemu z Polsatu Sportu, w którym skomentował tegoroczne mistrzostwa Europy w wykonaniu Biało-Czerwonych.

79-latek uważa, że turniej mistrzostw Europy był pełen emocji, a wiele drużyn pozostawiło po sobie dobre wrażenie i kibice mogli żałować, że musiały pożegnać się z rozgrywkami. Trener zauważył także, że Anglia była faworyzowana, ale z drugiej strony piłka nożna zawdzięcza trochę mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

– Drażniła mnie praca sędziów. Nie dość, że pozwalają na brutalną grę, to jeszcze kradną czas. Instruują zawodników przy każdym rzucie wolnym czy karnym, co wolno a czego nie wolno. Jeśli tych wolnych jest w meczu ze dwadzieścia, a na każdy poświęcą minutę to już ma pan 20 minut z meczu wyjęte. Przy rzutach karnych instruując bramkarzy, że mają stać na linii, kiedy mogą wykonać ruch i tak dalej, przeszkadzają w koncentracji – powiedział Piechniczek – To wszystko można zrobić przed meczem. Za bardzo przesuwany akcenty w tym sporcie na pracę sędziów. Oni powinni pomagać, a nie stawać się gwiazdami.

Były trener stwierdził, że nigdy nie był za zwolnieniem Jerzego Brzęczka, ale nie ma też nic do Paulo Sousy. Zapytany o krytykę, która spadała na zwolnionego w styczniu szkoleniowca, wspomniał, że jego drużyna jednak wygrywała, a to się liczy w futbolu.

– Piłka nożna to nie jest balet. Trzeba wbić o jednego gola więcej od rywala i tyle. Po raz pierwszy daliśmy facetowi z zewnątrz drużynę, która awansowała na mistrzostwa. Sousa dostał ten udział w Euro na tacy. Miał poprowadzić całkiem przyjemny zespół z wybitnym graczem w ataku. Czy się wywiązał? – spytał Piechniczek.

– Protestuję przeciwko nazywaniu Polaków nieudacznikami, pracownikami drugiej kategorii, ludźmi niezdolnymi. Moim zdaniem sięganie na siłę po obcokrajowców jest wynikiem jakichś kompleksów. Największe sukcesy w polskiej piłce odnosiliśmy pod wodzą polskich trenerów – dodał selekcjoner.

 

Najnowsze informacje