Potwierdzone. Bank będzie musiał oddać ci pieniądze. To dotyczy milionów Polaków

Bank będzie musiał oddać ci pieniądze. Niezależnie, czy korzystasz z oferty PKO BP, mBanku, Santander Banku, Pekao SA czy ING. Nowe prawo w końcu wchodzi w życie po tym, jak najpierw jednogłośnie przyjął je Sejm, a następnie Senat. Wyjaśniamy, o co chodzi i kogo dotyczą wprowadzane właśnie zmiany.

  • W końcu wdrażane są zmiany, których oczekiwały miliony Polaków
  • Pieniądze będą musiały zostać zwrócone przez banki w krótkim terminie
  • Obywatele odzyskają je dzięki przegłosowanej właśnie nowelizacji ustawy
  • Więcej ciekawych informacji na stronie głównej mPress

Nowelizacja ciągnęła się długimi tygodniami. W końcu jednak znaleźliśmy się w momencie, w którym nie ma już odwrotu. Nowe prawo zostało bowiem przegłosowane przez najważniejsze izby w państwie. Mamy szczegóły. 

Nowelizacja przegłosowana. Bank odda ci pieniądze

Ogniste dyskusje i debaty, najpewniej lobbing ze strony podmiotów finansowych, rozważanie wszelkich „za” i „przeciw”. Ale udało się. 

Nawet 1000 zł miesięcznie więcej. Wiemy już, komu należą się pieniądze

O sprawie informuje między innymi branżowy serwis Money.pl. „W piątek Sejm zagłosował za poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot pobieranych przez banki wygórowanych opłat podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Na konieczności płacenia wyższych rat kredytobiorcy tracą tysiące złotych” – czytamy w publikacji. Są szczegóły. 

Koniec patologicznego zjawiska?

„Do momentu wpisu bank podnosi dodatkowo oprocentowanie o około 1-2 proc. A obecny czas na wpis dla Sądu Ksiąg Wieczystych w Warszawie to 12 miesięcy!” – skarżył się na początku roku czytelnik, który skontaktował się z dziennikarzami WP za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl.

Musisz złożyć ważny wniosek do ZUS. Został tylko tydzień, inaczej pieniądze przepadną

– Przy sporym kredycie miesięczna dopłata to ponad 600 zł. Przez rok czekania robi się z tego prawie 8 tys. zł – wyliczał autor korespondencji. Dziś natomiast banki będą zobowiązane do trzymania się krótkich, konkretnych terminów. 

Albowiem poprawka nowelizacji mówi wprost o tym, że banki będą miały 60 dni na zwrot pieniędzy od momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej. To ułatwi życie wielu Polakom i zabezpieczy ich pieniądze przed swoistym „zamrożeniem”. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj ten artykułx