Strona głównaBiznesZmiany weszły w życie. Banki alarmują: zrób to, zanim ktoś weźmie na...

Zmiany weszły w życie. Banki alarmują: zrób to, zanim ktoś weźmie na ciebie kredyt

W ostatnich latach – wraz z rozwojem bankowości elektronicznej i mobilnej – Polacy coraz częściej stają się celem cyberprzestępców, czyhających na nasze pieniądze. Szczególnie klienci najpopularniejszych banków, jak PKO BP, Pekao, ING, mBank czy Santander. Choć oczywiście nie tylko oni. W związku z tym wdrażane są kolejne działania mające raz na zawsze ukrócić ten proceder. Kolejne weszły w życie z 1 czerwca 2024 r.

Mimo masowego ostrzegania klientów przez banki, a nawet wydawania milionów na kampanie uświadamiające społeczeństwo o tym, jakie metody stosują cyfrowi złodzieje, wciąż tysiące Polaków padają ofiarami „czyścicieli kont”.

Nawet co dziesiąty obywatel stracił już mniejsze lub większe pieniądze za sprawą oszustów działających zza ekranów komputerów. Jednakże nie tylko włamanie do naszego serwisu transakcyjnego czy aplikacji bankowej może sprawić, że stracimy duże kwoty lub popadniemy w wieloletnie kłopoty finansowe.

Nasza nieświadomość niestety nie chroni nas w przypadku zawarcia umowy kredytowej w naszym imieniu. Tak jak w przypadku wykonania w naszym imieniu jakiejkolwiek transakcji. Zobowiązanie wobec instytucji finansowej pozostanie.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Banki wprowadzają nowy sposób weryfikacji. Czyli jak nie stracić pieniędzy

Stąd też wszystkie banki – nie tylko czołowe, takie jak PKO BP, Pekao, ING, mBank czy Santander – są dziś zobowiązane do przeprowadzania dodatkowej weryfikacji.

– Dostałeś maila od swojego banku, że możesz zastrzec swój PESEL? Czy twoje pieniądze są zagrożone? O co w tym chodzi – rozpoczął krótki film na temat nowych przepisów Marcin Kruszewski, młody prawnik bardzo popularny w Internecie.

– Wręcz przeciwnie. Bo już od jakiegoś czasu wprowadzono do prawa instytucję zastrzeżenia swojego PESEL-u. Korzystając na przykład z aplikacji mObywatel, możesz zastrzec swój PESEL. Tak, żeby nikt za jego pomocą nie mógł na przykład wziąć kredytu. Od 1 czerwca banki będą musiały tego pilnować i weryfikować, czy twój PESEL nie został zastrzeżony. Rozwiąże to np. problem osób, które zgubiły swój dowód – tłumaczy prawnik.

Donald Tusk dostał SMS-a. Gdy zobaczył jego treść, zamarł

Wycieki prywatnych numerów telefonów polityków i innych osób publicznych niestety mają miejsce. W dobie coraz powszechniejszych cyberataków, tak...

Wszedł do mBanku i chciał wpłacić na konto 4 mln zł. Nie do wiary, co usłyszał

W środę Dawid Pałka, popularny twórca internetowy znany z prowadzenia "Twój Pierwszy Milion z Dawidem Pałką" na YouTube,...

Senność, zmęczenie, drzemki w ciągu dnia. Masz te objawy? Udaj się do lekarza, cukrzyca to już plaga

Cukrzyca to choroba, która w początkowej fazie może nie dawać wyraźnych objawów, co sprawia, że jest niezwykle podstępna....

„Mecenas Kaszewiak prawie płacze”. Cyrk w najnowszym odcinku „Sprawy dla reportera”

Niedawno w jednym z odcinków popularnego programu "Sprawa dla reportera" mieliśmy prawdziwie absurdalną sytuację z udziałem kobiety, która...

Ostatnie newsy