Strona głównaKrajBon energetyczny. Ruszyło przyjmowanie wniosków. Zobacz kwoty świadczenia

Bon energetyczny. Ruszyło przyjmowanie wniosków. Zobacz kwoty świadczenia

Wraz z początkiem sierpnia osoby, którym przynależy bon energetyczny, mogą składać specjalne wnioski o jego zdobycie. Mają na to czas aż do 30 września bieżącego roku, a więc dwa miesiące. Zobacz, które rodziny dostaną większe, a które mniejsze wsparcie finansowe od państwa w związku z galopującymi cenami za energię.

Bon energetyczny to forma wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych mająca na celu złagodzenie skutków wzrostu cen energii. Bon ten jest środkiem pomocowym, który ma pomóc w pokryciu rosnących kosztów energii elektrycznej, gazu oraz ogrzewania. Jest to odpowiedź rządu na rosnące ceny surowców energetycznych i ich wpływ na budżety domowe.

Około 3,5 miliona gospodarstw będzie mogło uzyskać bon energetyczny i tym samym trochę ulżyć swoim wydatkom. Bon jest skierowany do gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria dochodowe. Zazwyczaj są to rodziny o niskich i średnich dochodach, które najbardziej odczuwają wzrost cen energii. Zobacz, o jakich dokładnie kwotach toczy się dyskusja.

Ile dokładnie wynosi bon energetyczny w 2024 roku?

Jeżeli dochód danego gospodarstwa domowego nie przekracza 1700 złotych na osobę, wtedy na konto tej rodziny trafi pełna kwota pomocy. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to próg 2500 złotych. Jeśli dochód gospodarstwa jest wyższy, wówczas obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”, według której bon energetyczny będzie pomniejszany o kwotę przekroczenia podanego progu. Minimalna kwota świadczenia, którą można otrzymać to 20 złotych.

To, ile pieniędzy dostanie konkretna rodzina, uzależnione jest od liczby jej członków oraz wspomniane akapit wyżej dochody. Pełna kwota to 300 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa, 400 złotych dla 2-3 osobowego, 500 złotych dla 4-5 osobowego, a 600 złotych dla 6 osobowego i większych.

Wniosek o przyznanie bonu energetycznego złożysz zarówno przez internet, jak i w danej placówce gminy. Online zrobisz to dzięki aplikacji mObywatel, sttronie gov.pl i epuap.gov.pl. Zrobisz to także poprzez Pocztę Polską, wysyłając za jej pośrednictwem cyfrowy wniosek. Jest to opcja przysługująca tak zwanym osobom wykluczonym.

Podobne artykuły