Były senator i wiceminister rządu PiS zatrzymany. Działał na szkodę swojej firmy

CBA poinformowało o zatrzymaniu Tadeusza R., prezesa zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Biemlek” w Bielsku Podlaskim. W przeszłości był on senatorem PiS oraz wiceministrem rolnictwa.

CBA prowadzi śledztwo w sprawie Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie. Śledczy badają wątki zaniedbań i nadużyć w firmie mających miejsce od 2014 roku.

Agenci CBA zatrzymali dziś na Podlasiu trzy osoby zamieszane w tę sprawę. Jedną z nich jest właśnie Tadeusz R., prezes spółdzielni oraz polityk PiS, który w przeszłości był senatorem oraz wiceministrem rolnictwa.

– Zatrzymani zostaną dziś doprowadzeni do prokuratury, gdzie zostaną z nimi wszczęte czynności. W tym momencie trwają też przeszukania w ich miejscach zamieszkania. W samej siedzibie spółdzielni mleczarskiej zostały już zabezpieczone m.in. dokumenty dotyczące postępowania. Po zakończeniu czynności zatrzymanym zostaną prawdopodobnie postawione zarzuty. Nastąpi to dziś lub jutro – powiedział w rozmowie z „Onetem” prokurator Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Zarzutów wobec prezesa Tadeusza R. jest wiele. Prokuratura oskarża go m.in. o działania na szkodę interesów spółdzielni w okresie od kwietnia 2014 do listopada 2019 r., a także nadużycia uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków.

– Dotyczą one m.in. podejmowania nieuzasadnionych ekonomicznie decyzji wiążących się z obciążaniem spółdzielni „Bielmlek” wysokonakładowymi inwestycjami, zaciąganiem kredytów oraz innych zobowiązań finansowych, bez możliwości ich spłaty. Szereg działań na szkodę spółdzielni doprowadził do ogłoszenia jej upadłości i wyrządzenia w jej mieniu szkody majątkowej w wysokości blisko 80 mln zł – wylicza prok. Saduś.