Strona głównaSpołeczeństwoCo Jan Paweł II powiedział o Rydzyku? Po latach te słowa szokują

Co Jan Paweł II powiedział o Rydzyku? Po latach te słowa szokują

Ojciec Tadeusz Rydzyk to jedna z najbardziej polaryzujących postaci w Polsce. Założyciel i dyrektor rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam oraz współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Lux Veritatis posiada wielu zwolenników, ale także szerokie grono krytyków. Względnie niewielu ludzi wie, że swoje zdanie o działaniach redemptorysty posiadał nawet Jan Paweł II. Co więc papież Polak sądził o Tadeuszu Rydzyku?

Rydzyk przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości żył jak pączek w maśle, podobnie dobrze trzymały się jego interesy. Nie jest tajemnicą, że PiS pompował w jego spółki grube miliony. Szacuje się, że duchowny otrzymał od rządu wsparcie, które łącznie mogło wynieść nawet 400 milionów złotych (!). To wszystko rzecz jasna z pieniędzy publicznych, a więc z kieszeni podatnika.

Tam, gdzie pojawiał się Rydzyk, tam zawsze roiło się od kontrowersji, jak choćby tych związanych z nielegalnymi zbiórkami. To nie przeszkadzało jednak fanom Radia Maryja na przestrzeni wielu lat wspierać finansowo imperium duchownego, czasami dzieląc się z nim dosłownie ostatnim groszem. Na jego temat wypowiadało się już mnóstwo znanych i cenionych w społeczeństwie osób – jedni bronili i stawali murem, drudzy opowiadali się za ukróceniem jego podejrzanych interesów. Swoje zdanie miał też Jan Paweł II, który podzielił się nim jeszcze w latach 90.

Co Jan Paweł II powiedział o Rydzyku? To może zaskakiwać

Karol Wojtyła vel Jan Paweł II przez dziesiątki lat swojego pontyfikatu jako głowa Kościoła stanowił dumę dla naszego kraju i rozsławiaj dobre imię Polski na świecie. Dziś postać papieża obrosła kontrowersjami, o których słyszał chyba każdy. W latach 90. był on jednak postacią kochaną przez niemalże każdego Polaka i jego wypowiedzi kształtowały opinię publiczną. Wypowiedź o Rydzyku musiała więc odbić się szerokim echem.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Papież był wielkim fanem Radia Maryja i wspierał je od samego początku istnienia, czyli od roku 1991 roku. Wojtyła był wdzięczny Rydzykowi za jego wkład w edukacje społeczeństwa w kwestiach religijnych i związanych z Kościołem.  Już dzisiaj można to powiedzieć, że cenny jest wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji, że wkład ten buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości – powiedział Jan Paweł II w roku 1994.

– Ja Panu Bogu dziękuję codziennie za to, że jest w Polsce takie Radio, co się nazywa Radio Maryja – komplementował papież.

Z dzisiejszej perspektywy słowa Wojtyły mogą kłuć w oczy zwłaszcza tych, którzy doszukują się głębokich rys na jego wizerunku, podobnie zresztą jak na wizerunku Rydzyka. Dla starszego pokolenia Jan Paweł II to wciąż postać pomnikowa, jednak jak powszechnie wiadomo – papież miał swoje za uszami. Młodsi obywatele naszego kraju raczej nie odnajdują autorytetu zarówno w JPII, jak i Ojcu Rydzyku.

Będzie tragedia? Probierz powiedział, co szykuje na mecz z Francją

Dla nas - mecz "o nic". Choć niektórzy nazywają go walką o honor. Ostatnie spotkanie reprezentacji Polski na...

Dramat Roberta Lewandowskiego. Pierwszy raz go to spotkało

Problemy osobiste Roberta i Anny Lewandowskich napiętrzyły się do granic możliwości. Piłkarz najprawdopodobniej - nawet jeszcze kilka dni...

Romans? Hiszpańskie media o tym, co robi Lewandowska. Koniec spekulacji

To bardzo gorący okres dla Anny Lewandowskiej, a przy okazji jej męża - Roberta, ze względu na domniemany...

Robert Lewandowski przed Euro 2024: Medal? Trzeba być realistą

Już tylko niespełna dwa tygodnie dzielą nas od pierwszego meczu na Euro 2024 w Niemczech. Reprezentacja Polski w...

Ostatnie newsy