Kolejne świadczenie, które państwo będzie wypłacało określonej grupie obywateli. Nie jest to duża kwota, bo dokładnie 215 złotych miesięcznie. Warto jednak wiedzieć, kto może ubiegać się o te pieniądze i jak złożyć wniosek.
Wypłacanie obywatelom pieniędzy przez państwo „za nic” budzi skrajne emocje społeczne. Szczególnie od czasu wprowadzenia 500 plus, które przekształcono następnie na 800 plus.
Od momentu wejścia w życie prorodzinnego programu minęło w kwietniu – choć mogłoby się wydawać, że było to niedawno – 8 lat. Właśnie wtedy zrodził się w krajowej debacie politycznej termin „rozdawnictwo”, „korupcja polityczna”, a także pojawiały się posądzenia rządzących o „kupowanie głosów”. Oczywiście ze strony tych, którzy byli akurat w opozycji.
Tym jednak razem o środki w ramach mało znanego świadczenia mogą wnioskować przedstawiciele konkretnej grupy społecznej. Bardzo licznej, bo to ponad 3 mln osób. Nie oznacza to jednak, że każdy z jej przedstawicieli może ubiegać się o pieniądze.
Wybrana grupa Polaków może otrzymać dodatkowe 215 zł miesięcznie jako wsparcie finansowe. Specjalne świadczenie przeznaczone jest dla osób szczególnie potrzebujących. Należy również spełnić skonkretyzowane w ustawie warunki. Wyjaśniamy, jakie.
Dodatkowe pieniądze od państwa. Kto może wnioskować o 215 zł?
Dokładnie 215,84 zł – tyle wynosi świadczenie, o którym mowa. Jest ono skierowane do bardzo licznej grupy społecznej. Mianowicie do diabetyków, których jest w Polsce ponad 3 miliony. Jednakże cierpiący na cukrzycę muszą spełnić dodatkowe warunki, by otrzymywać te pieniądze.
Osoby chore na cukrzycę mogą ubiegać się o specjalny zasiłek pielęgnacyjny, przyznawany z uwagi na potrzebę stałej opieki wynikającą z niepełnosprawności. Świadczenie to ma pomóc w pokryciu części kosztów związanych z opieką nad chorym. Poniżej wyjaśniamy, jakie trzeba spełnić wymagania.
Zasiłek ten przysługuje osobom, które posiadają: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób powyżej 16. roku życia); orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność pojawiła się przed ukończeniem 21 lat; orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku dzieci); lub ukończone 75 lat.
W przypadku osób z cukrzycą typu 1 dodatkowo wymaga się spełnienia określonych kryteriów – umiarkowany stopień niepełnosprawności może być przyznany przy występowaniu powikłań narządowych albo częstych epizodów kwasicy czy hipoglikemii. Dla dzieci z cukrzycą wystarczy posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, bez konieczności określania jej stopnia.
Jak wnioskować
- Formalności można dopełnić osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
- Można również drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu Emp@tia
- Nie zawsze jednak, mimo spełnienia warunków, otrzymamy pieniądze
- Wykluczone są bowiem osoby, które pobierają już zasiłek pielęgnacyjny
Czytaj także: To może być wielka afera. Prokuratur Agnieszka Nowicka i odszkodowania