Strona głównaGospodarkaDonald Tusk ma plan, jak "pozbyć się" 800 plus, a jednocześnie nie...

Donald Tusk ma plan, jak „pozbyć się” 800 plus, a jednocześnie nie złamać obietnicy wyborczej?

Program 800 plus stał się jednym z symboli wsparcia dla polskich rodzin. Od momentu jego wprowadzenia, znacząco wpłynął na poprawę sytuacji materialnej tysięcy rodzin w Polsce, zwłaszcza tych o niższych dochodach. Jednak, według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy mPress.pl, przyszłość tego programu może być niepewna. Nowy rząd ma furtkę do „wygaszania” świadczenia.

Donald Tusk, który najprawdopodobniej będzie premierem w przyszłym roku, obiecywał w kampanii wyborczej, że nie zlikwiduje przyznanych przez poprzednią władzę świadczeń socjalnych, zwłaszcza prorodzinnych.

Jednak spekuluje się, że rząd Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi może rozważać inny sposób „pozbycia się” programu 800 plus, jednocześnie nie łamiąc wyborczej obietnicy. Przynajmniej nie bezpośrednio.

Nowy rząd i likwidacja 800 plus? Tusk może wygasić program

Według nieoficjalnych informacji, plan zakładałby zachowanie świadczeń dla rodzin, które zdążyły już skorzystać z programu. Oznaczałoby to, że obecni beneficjenci nadal otrzymywaliby wsparcie finansowe na swoje dzieci. Natomiast świadczenie przestałoby przysługiwać rodzicom dzieci, które urodzą się po ewentualnym wdrożeniu zmian przez rząd. Państwo po prostu przestałoby przyjmować kolejne wnioski od „nowych rodzin”, co skutkowałoby stopniowym wygaszaniem programu.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Decyzja taka, jeśli zostanie podjęta, miałaby na celu ograniczenie wydatków na świadczenia socjalne, co może być spowodowane koniecznością zrównoważenia budżetu państwa lub innymi politycznymi względami. Jednak może to również wywołać kontrowersje i debatę na temat wpływu takiej zmiany na przyszłe pokolenia rodzin i rozwijanie programów wsparcia socjalnego.

Warto jednak podkreślić, że informacje te są nieoficjalne i oparte na spekulacjach, a przyszłość Programu 800 plus pozostaje kwestią niewiadomą. Ostateczne decyzje w tej sprawie z pewnością zostaną podjęte przez przyszły rząd i będą przedmiotem debaty w społeczeństwie. Dla obecnych beneficjentów programu oraz przyszłych rodzin, które mogą potrzebować wsparcia, to kwestia o ogromnym znaczeniu, która będzie śledzona z uwagą.

Inne ciekawe artykuły:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Nie żyje syn Danuty Holeckiej. Niejasne okoliczności śmierci 31-latka

Niezwykle tragiczne informacje docierają do nas wprost z rodziny Danuty Holeckiej, wieloletniej czołowej dziennikarki Telewizji Polski, a obecnie...

Policjant ujawnił, co przez 3 lata działo się z Jaworkiem. „Nie widzę innej możliwości”

W piątek 19 lipca w śląskiej miejscowości Dąbrowa Zielona przypadkowy przechodzień znalazł zwłoki mężczyzny z raną postrzałową głowy....

To dlatego zniknęła! Pamiętacie Hannę Śleszyńską, siostrę Basen z „Daleko od noszy”?

Hanna Śleszyńska długimi latami bawiła nas w roli siostry Basen, jednej z głównej bohaterek popularnego serialu "Daleko od...

Upokarzające zdjęcie Anny Lewandowskiej krąży po sieci. Co na to „Lewy”?

Temat Anny Lewandowskiej i jej lekcji tańca w objęciach przystojnych instruktorów dość mocnym echem odbił się w plotkarskich...

Ostatnie newsy