Donald Tusk złamał serca swoim zwolennikom. Wyciekły ustalenia, które miały pozostać tajne

Bez wątpienia wielu zwolenników Donalda Tuska nie będzie zachwyconych informacjami, które ujawnił Onet. Na światło dzienne wyszły wewnętrzne ustalenia nowego-starego sternika Platformy Obywatelskiej z obecnymi i potencjalnymi sprzymierzeńcami. 

Powrót Tuska to bez wątpienia polityczne wydarzenie roku w Polsce. Na byłego premiera spadł ogromny splendor ze strony jego wieloletnich zwolenników. Przeciwnicy PiS mieli i mają nadzieję, że to właśnie Tusk wydrze władzę z rąk Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi. 

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

„Sprawa dla reportera”: mec. Kaszewiak wybuchł. Nie dało się go uspokoić [WIDEO]

Po raz kolejny mecenas Piotra Kaszewiak nie potrafił zapanować nad emocjami w "Sprawie dla reportera". Nie zdołała go uspokoić nawet sama Elżbieta Jaworowicz, zatem...

Wiadomości TVP vs Fakty TVN i Wydarzenia Polsatu. Oglądalność, najnowsze dane: 28.09.2023

Podano najnowsze wyniki oglądalności najpopularniejszych programów informacyjnych w Polsce. Mowa oczywiście o "Wiadomościach" TVP", "Faktach" TVN oraz "Wydarzeniach", emitowanych przez telewizję Polsat. Nowe dane,...

Niewykluczone, że tak właśnie się stanie. Sęk jednak w tym, że – jeśli wierzyć ustaleniom dziennikarzy Onetu – Platforma Obywatelska zamierza zbratać się z frakcją, z którą miała nigdy nie mieć nic wspólnego. Tak przynajmniej wynikało z narracji, jaką przez wiele lat prezentował Donald Tusk. Konfederację Platforma postrzegała przecież jako siły skrajnie nacjonalistyczne, ksenofobiczne, a w dodatku nieobliczalne. A tymczasem co? 

Tymczasem czytamy na łamach Onetu: „Plan polityczny Donalda Tuska na pobicie PiS opiera się na współpracy z PSL i Polską 2050 oraz życzliwości wobec Konfederacji, z którą otoczenie szefa Platformy ma niezłe, poufne kontakty. Na boczny tor odsunięta ma zostać Lewica, której Tusk nie ufa”. To fragment analizy programu „Stan po Burzy” Onet.pl.

Donald Tusk i Konfederacja ramię w ramię? 

Jasne jest, że Platforma Obywatelska, wespół z zaprzyjaźnionymi partiami, zrobi wszystko, by wydrzeć władzę z rąk PiS-u. Nie ulega jednak wątpliwości, że spore grono euroentuzjastycznych, łaknących postępowych idei wyborców, będzie zawiedzionych faktem, iż ich ukochana partia może być kojarzona z prawicowcami z Konfederacji. 

Dodatkowo wiele wskazuje na to, że opozycja powróci do strategii pt. „przede wszystkim anty-PiS”. To okazywało się dla niej zgubne w ostatnich latach. I właśnie Donald Tusk miał być tym, który zaproponuje coś bardziej konkretnego, a przede wszystkim merytorycznego.

Tymczasem w tekście, który cytuje także serwis wPolityce.pl, czytamy: – W projekcie politycznym Tuska Platforma Obywatelska jest ważna, ale nie jest decydująca. Decydująca ma być współpraca z innymi formacjami anty-PiS.

Cóż. Prędzej spodziewalibyśmy się, że Stefan Niesiołowski wstąpi dziś w szeregi PiS, niż sytuacji, w której Donald Tusk i Janusz Korwin-Mikke stają ramię w ramię. Jak jednak widać, polska polityka zaskakiwała, zaskakuje i zaskakiwać będzie. Bo kto mógłby – jeszcze chociażby pół roku temu – przypuszczać, że Lewica zawiąże nieformalny sojusz z PiS-em? No nikt. A przecież jeszcze kilka tygodni temu zanosiło się na wielką koalicję, dzięki której obóz obecnie rządzący utrzyma znaczącą większość w Sejmie. 

WAŻNE WIADOMOŚCI:

Najnowsze artykuły