Strona głównaCiekawostkiMasz taki znaczek na dowodzie? Jesteś w gronie szczęściarzy

Masz taki znaczek na dowodzie? Jesteś w gronie szczęściarzy

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych, obok paszportu, dokument potwierdzający naszą tożsamość. Chociażby podczas kontroli policyjnej czy w banku. Ten niepozorny kawałek plastiku kryje jednak ciekawostki, o których mało kto ma jeszcze pojęcie.

Niektórzy mają na dowodach osobistych pewien symbol, na który początkowo możemy nie zwrócić nawet uwagi. Do momentu, w którym obok siebie nie znajdą się dwa dowody osobiste – należące do różnych osób. Wówczas możecie zacząć się zastanawiać: co oznacza symbol znajdujący się w prawym, górnym rogu dowodu osobistego.

Co ciekawe, wciąż obywatele, którzy mają taki znaczek na swoich dokumencie tożsamości, są w mniejszości. Mogą zatem – pół-żartem, pół-serio – zaliczać się do elitarnego grona. 

Ciekawostka: co oznacza symbol w prawym, górnym rogu dowodu osobistego?

Jak wszyscy już wiedzą (a być może nie wszyscy), od blisko 4 lat wydawane są nowe rodzaje dokumentów tożsamości. To właśnie na nowym dowodzie osobistym dostrzeżesz tajemniczy znaczek, tudzież symbol, znajdujący się w prawym, górnym rogu dokumentu. 

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Otóż rzeczone oznaczenie informuje nas, że na pierwszy rzut oka „zwykły” dowód osobisty, jest w rzeczywistości tzw. e-dowodem. Posiada on naprawdę nowoczesne funkcje, nieobecne oczywiście w dokumentach wydawanych przed 2019 rokiem. Jakie? 

Dowód osobisty „ze znaczkiem”, czyli E-dowód. Co daje?

Opisywany powyżej symbol umieszczony na dokumencie informuje o tym, że trzymamy w dłoni tak zwany E-dowód. Działa on niemalże na zasadzie podobnej, jak karta płatnicza. Kryje w sobie warstwę elektroniczną w formie czipu.

Taki E-dowód pozwala posiadaczowi dużo łatwiej potwierdzać swoją tożsamość. Może właściwie „zbliżeniowo” logować się do portalu administracji publicznej, czy też podpisywać dokumenty. Dokonując tego w sposób, w jaki chwilę później zapłaci za zakupy w sklepie.

Czytnik dowodu osobistego e dowodu

Aby we własnym zakresie używać swojego dowodu osobistego do opisywanych wyżej celów, należy posiadać specjalny „czytnik e-dowodu” / „czytnik dowodu osobistego”. Jego ceny wahają się od 30 kilku złotych do 100 zł. Czy warto? Na pewno. Zawsze warto ułatwiać sobie życie. Zwłaszcza w dobie wciąż panującej biurokracji. Do korzystania z urządzenia potrzebny jest nam oczywiście komputer.

Inne ciekawe artykuły:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Jacek Jaworek odwiedził grób swoich ofiar?! „Data nie była przypadkowa”

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ciało ze świeżą raną postrzałową głowy znalezione w piątek Dąbrowie...

Sędzia meczu Polska – Austria na Euro 2024 zostanie ukarany? Wiemy, jakie grożą mu konsekwencje

Sędzia meczu Polska - Austria zostanie ukarany za serię karygodnych błędów, jakie popełnił w starciu kluczowym dla nas...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Joe Biden jednak się wycofał. Kto z Demokratów powalczy z Donaldem Trumpem?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych, że nie będzie ubiegał się o...

Ostatnie newsy