Grał w „Świętej wojnie” i „13 posterunku”. Dramat Zbigniewa Buczkowskiego

Przed laty był jednym z popularniejszych polskich aktorów. Zagrał w kilku naprawdę kultowych filmach i serialach. Pamiętamy go m.in. z 13 posterunku czy Świętej wojny. W każdym razie – pozycję miał satysfakcjonującą. Angażowano go w produkcje emitowane na głównej antenie Polsatu czy TVP. Zbigniew Buczkowski dziś przeżywa trudne chwile. Widzowie mogli ostatnio oglądać go w serialu Lombard. Życie pod zastaw

Buczkowskiego kojarzy prawdopodobnie każdy, kto ma lub miał w domu telewizor. Niewielu jednak zna tego aktora z nazwiska. Zwykle bowiem przypisujemy jego osobie role, w jakie się wcielał. Przed latu całkiem chętnie sięgały po niego duże telewizje.

Lombard. Życie pod zastaw. To koniec? Buczkowski udzielił zaskakującej wypowiedzi

W 13 posterunku, emitowanym przez Canal+ i Polsat odgrywał rolę „zaprzyjaźnionego” z policjantami bezdomnego. Z kolei w śląskiej Świętej wojnie wcielał się w… Zbyszka właśnie. Ale Zbyszka Pyciakowskiego – kolegę Bercika z wojska. W serialu Ślązacy często nazywali go „warszawiokiem”, opcjonalnie „gorolem” gdyż – jak wiadomo – akcja toczyła się w Katowicach, gdzie jako handlarz bazarowy Zbyszek przyjeżdżał ze stolicy. Młodsza widownia może dziś znać aktora z serialu Lombard. Życie pod zastaw.

W takich warunkach mieszka teraz Amaro. Te zdjęcia zaskoczą wielu

Lombard. Życie pod zastaw. Zbigniew Buczkowski w nieciekawym położeniu?

Tak czy owak, przed laty wydawało się, że Zbigniew Buczkowski już na stałe pozostanie na szczycie listy najczęściej obsadzanych polskich aktorów. Tym bardziej, że jest postacią dość charakterystyczną i potrafi wcielić się w naprawdę wiele ról. Co robi dziś?

Otóż – jak zapewne większość Czytelników wie – między innymi wciela się w rolę właściciela lombardu w produkcji pt. Lombard. Życie pod zastaw. Według Wikipedii jest to „serial fabularny”. W istocie jednak postrzegany jako nieco bardziej dopracowany paradokument. Zwłaszcza, że w odcinkach nierzadko udział biorą ludzie niemający wiele wspólnego z aktorstwem. W wyniku czego wychodzi „drętwo”. Niemal tak samo jak w Trudnych sprawach.

Pamiętacie Bercika? Krzysztof Hanke pokazał, co sądzi o PiS

W środowisku aktorskim „zejście” do poziomu paradokumentów – takich jak właśnie Lombard. Życie pod zastaw – to swoiste zesłanie. Nie tylko wizerunkowe. Albowiem oczywiste jest przecież, że TV Puls nie wypłaca aktorowi gaży, po którą zechciałby „schylić się” inny, będący na topie aktor. Buczkowski miał długo wahać się przed przyjęciem propozycji udziału w „serialu”, którego emisję rozpoczęto we wrześniu 2017 roku.

Święta wojna i 13 posterunek to był złoty okres

Bodaj najlepszy okres w „nowej Polsce” (karierę rozpoczynał jeszcze w latach 70.) Zbigniewa Buczkowskiego to czasy, gdy grał w kultowych dziś produkcjach z lat 90. i wczesnych dwutysięcznych.

W obsadzie serialu 13 posterunek spędził co prawda niespełna rok. Ale i tak został dobrze zapamiętany. Odcinki z udziałem bezdomnego Janka, który przychodził na posterunek, by przespać się w celi, dziś uchodzą za jedne z najzabawniejszych. Jeśli natomiast chodzi o Świętą wojnę, pojawiał się w niemal każdym odcinku. Raz był głosem rozsądku Bercika (Krzysztof Hanke), innym razem pomagał mu w realizacji osobliwych inicjatyw biznesowych. Prace nad serialem zakończono jednak w 2008 r. Od tego czasu Zbigniew Buczkowski otrzymywał głównie epizodyczne role w niezbyt głośnych produkcjach. Oczywiście z wyjątkiem Lombardu. Życie pod zastaw.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj ten artykułx