Strona głównaPrawoDenerwują cię zbyt głośne samochody i motocykle? Wyjaśniamy, co zrobić: policja zareaguje

Denerwują cię zbyt głośne samochody i motocykle? Wyjaśniamy, co zrobić: policja zareaguje

Wielu mieszkańców miast zmaga się z problemem uporczywych kierowców i motocyklistów, którzy uprzykrzają życie hałasującymi pojazdami. Głośne ryk silników, strzały z wydechu i nieustanne krążenie „tam i z powrotem” mogą być niezwykle uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które chcą cieszyć się spokojem we własnym domu. Co zrobić, gdy ktoś hałasuje głośnym samochodem lub motocyklem? Czy policja zareaguje? Wyjaśniamy, jakie kroki można podjąć. 

Denerwuje cię, że ktoś ciągle „gazuje” głośnym pojazdem (samochód lub motocykl), w dodatku czyniąc to długotrwale w jednej okolicy? Wbrew pozorom, jest sposób na to, by „uciszyć” tak uciążliwych kierowców. Albowiem – o czym zapewne wiele osób czytających ten artykuł się przekonało – otwarcie okna w domu czy mieszkaniu zlokalizowanym przy ruchliwej ulicy, często oznacza koszmar.

Ponadto nierzadko zdarza się, że właściciele takich „uciążliwych” pojazdów celowo modyfikują układ wydechowy, aby ich maszyny były jeszcze głośniejsze, co w ich mniemaniu dodaje prestiżu. Niestety, dla mieszkańców uczęszczanych przez nich okolic jest to źródło nieustannego stresu i frustracji.

Głośne samochody i motocykle – co robić, można wezwać policję?

Kiedy hałas z głośnych pojazdów staje się nie do zniesienia, warto podjąć konkretne kroki, aby przywrócić spokój w okolicy. Oto kilka skutecznych działań, które można podjąć:

  1. Dokumentowanie sytuacji:
    • Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, spróbuj udokumentować problem. Nagraj wideo lub dźwięk głośnego pojazdu, aby mieć dowód na uciążliwość hałasu. Może to być przydatne podczas składania skargi do odpowiednich służb.
  2. Kontakt z policją:
    • Jeśli hałasujące pojazdy regularnie zakłócają Twój spokój, nie wahaj się wezwać policji. Poinformuj funkcjonariuszy o uporczywym zakłócaniu porządku i podaj im jak najwięcej szczegółów, takich jak godziny, w których hałas jest najbardziej dokuczliwy, oraz opis pojazdów.
  3. Zgłoszenie incydentu:
    • Gdy funkcjonariusze policji przybędą na miejsce, postaraj się, aby złapali kierowcę „na gorącym uczynku”. Dzięki temu będą mogli przeprowadzić kontrolę pojazdu i podjąć odpowiednie działania.

Policja może surowo karać za głośne wydechy

Jeśli policja stwierdzi, że pojazd przekracza dopuszczalny limit hałasu, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 złotych. Co więcej, funkcjonariusze mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Dowód zostanie zwrócony dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego i wymianie wydechu na taki, który spełnia normy hałasu.

Głośne pojazdy mogą znacząco obniżyć jakość życia mieszkańców miast (choć nie tylko), zwłaszcza gdy hałas jest regularny i intensywny. Ważne jest, aby podejmować działania mające na celu przywrócenie spokoju i komfortu w okolicy.

Dokumentowanie problemu, kontakt z policją oraz egzekwowanie przepisów dotyczących hałasu to kluczowe kroki, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do życia w spokojnym i cichym otoczeniu, a zakłócanie porządku przez hałaśliwe pojazdy nie powinno być tolerowane.

Podobne artykuły