Jarosław Kaczyński jednoznacznie o 14. emeryturze. Padły konkrety i terminy

Kamil Surowiec
Kamil Surowiec
Fan sportu, redaktor wielu działów mPress.pl.

Czy 14. emerytura wejdzie na stałe do pakietu programów socjalnych? O to apelować będzie Jarosław Kaczyński, który w sprawie tego świadczenia wypowiedział się jednoznacznie. Ważne jest to, że poznaliśmy sporo konkretów i przybliżonych dat.

14. emerytura nie jest stałym świadczeniem. O jej przyznaniu każdorazowo decydował parlament – najpierw Sejm, a później Senat. Nie inaczej było również w tym roku. Losy tego świadczenia w 2022 roku ważyły się do połowy czerwca, gdy ostatecznie Senat RP przyjął odpowiednią ustawę.

– Dotrzymujemy słowa! 14. emerytura przyjęta przez Senat RP! W tym roku dodatkowe świadczenie otrzyma 9 mln emerytów i rencistów. Pierwsze wypłaty ruszą już 25 sierpnia” – napisała na Twitterze Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Czy jednak 14. emerytura stanie się świadczeniem stałym? O to zaapelował Jarosław Kaczyński. – Ja nie mam prawa tego już w tej chwili tak obiecać na pewno, ale wydaje mi się i póki będę miał na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14 była stała – zadeklarował prezes PiS.

Kozidrak zamieściła filmik tuż przed kolejną rozprawą. "Nie bądź jak frajer"

14. emerytura. Dla kogo? Jaka kwota?

W tym roku świadczenia 14. emerytury będą wypłacane dla osób, które nie przekraczają pewnego pułapu miesięcznej emerytury. Świadczenia pieniężne mają zostać wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.

14. emerytura będzie wypłacam w kwocie najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca 2022 r. – dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2,9 tys. zł. Czternasta emerytura w pełnej kwocie na 2022 rok wynosi 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto).

0
Skomentuj ten artykułx