Jerzy Urban nie żyje. Były rzecznik rządu PRL miał 89 lat

Jerzy Urban zmarł w wieku 89 lat. Informację o śmierci kontrowersyjnego publicysty, polityka oraz satyryka przekazał w poniedziałek Tygodnik NIE.

W pamięci masowej Urban utrwalił się jako rzecznik rządu PRL w latach 80-tych. Po rezygnacji z komunizmu i transformacji ustrojowej Urban zajął się antyklerykalną publicystyką.

Jerzy Urban nie żyje

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 w Łodzi. W latach 80-tych należał do Rady Ministrów oraz pełnił funkcję rzecznika rządu Jaruzelskiego. Przewodniczył Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. W latach 1990 – 2022 zasłynął jako redaktor naczelny Tygodnika NIE.

Były polityk PiS Ryszard Bender określił swego czasu Urbana barwnym określeniem. „Geobbels stanu wojennego” przylgnął do byłego komunisty. Sformułowanie okazało się dla Urbana tak bardzo krzywdzące, że sprawa trafiła do sądu. Bender bronił się, twierdząc, że jedynie porównywał styl uprawiania propagandy Urbana i Goebbelsa. Warto zauważyć, że proces trwał aż trzynaście lat i odnalazł finał w Sądzie Najwyższym w roku 2005. SN utrzymał wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Od tej pory Bender oraz inni nieprzychylni Urbanowi komentatorzy mieli prawo porównywać Urbana do postaci Josefa Goebbelsa na płaszczyźnie tworzenia propagandy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj ten artykułx