Kolejny Polak poleci w kosmos po 45 latach przerwy

Drugi polski astronauta w historii poleci w kosmos. Taką informację dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nazwiska astronauty nie podano do wiadomości publicznej, ale najprawdopodobniej chodzi o 39-letniego Sławosza Uznańskiego, polskiego inżyniera i astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Uznański, jeżeli zostanie wybrany, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Będzie to możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Axiom Space.

🔥 POPULARNE DZIŚ 🔥

– To już pewne. Kolejny Polak będzie brał udział w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowite wydarzenie. Historia pisze się na naszych oczach – mówi wspomniany minister Waldemar Buda, który promuje kandydaturę Uznańskiego za pomocą mediów społecznościowych.

45 lat po Hermaszewskim

Pierwszym Polakiem w kosmosie był rzecz jasna generał Mirosław Hermaszewski. 27 czerwca 1978 roku o godzinie 17:27 Hermaszewski wystartował statkiem kosmicznym Sojuz 30 i dotarł na orbitę. Towarzyszył mu wówczas radziecki kosmonauta Piotr Klimuk.

Na orbicie okołoziemskiej Hermaszewski spędził tydzień, by potem bezpiecznie wylądować na ziemi. Teraz jego wyczyn będzie miał okazję powtórzyć kolejny Polak.

– To bardzo ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i całej nauki – zaznacza Buda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły