Strona głównaKrajKto wygra wybory 2023: coraz bliżej niespodzianki

Kto wygra wybory 2023: coraz bliżej niespodzianki

Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę. Polacy wybiorą posłów i senatorów w – tak się wydaje – jednych z najważniejszych wyborów w historii III RP (po 1989 r.). Kto wygra wybory 2023? Mamy najnowsze dane.

Będzie to już dziewiąta kadencja Parlamentu po przemianach ustrojowych. Na czele sondaży wciąż znajduje się Prawo i Sprawiedliwość. Nie oznacza to jednak, że partia Jarosława Kaczyńskiego może już cieszyć się z wywalczenia 3. kadencji przy władzy. Ba! Prezes przy Nowogrodzkiej ma duże powody do zmartwień.

Nie tylko dziennikarze i publicyści są zdania, że wybory 2023 będą jednymi z najważniejszych – jeśli nie najważniejszymi – w najnowszej historii Polski. Ich wyniki zdecydują bowiem o tym, w którym kierunku przez kolejne 4 lata będzie podążał nasz kraj. Zarówno pod względem gospodarczym, jak i dyplomatycznym i geopolitycznym. 

Kto wygra wybory 2023

Rzeczą oczywistą jest, że trudno jest przewidzieć dokładne wyniki wyborów parlamentarnych, zanim się one odbędą. Zdecydowana większość sondaży wskazuje na wygraną Prawa i Sprawiedliwości. Lider ugrupowania rządzącego ma jednak problem.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Albowiem nawet jeśli PiS znajdzie się na szczycie wyników wyborczych, najprawdopodobniej będzie miał problem z uzyskaniem większości sejmowej. A to oznacza, że trzeba będzie szukać koalicjantów, by powiększyć liczebność posłów i stworzyć rząd. Nadzieja była w Konfederacji. Jej przedstawiciele odcinają się jednak od PiS-u. Zatem odpowiedź na pytanie: kto wygra wybory w 2023 r. nie może być jednoznaczna. 

Pewne jest natomiast jedno: przewaga Prawa i Sprawiedliwości topnieje. Regularnie zatem coraz bardziej prawdopodobna staje się teza mówiąca o tym, że bez wsparcia innych ugrupowań, Kaczyński i jego ludzie nie będą w stanie wiele zdziałać po wyborach. Nawet jeśli oficjalnie je „wygrają”. – Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski opublikowanego 11 października 2023 r. na Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczoną Prawicę) oddanie głosu zadeklarowało 33,8 proc. badanych. Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 28,1 proc. respondentów – czytamy w portalu infor.pl.

  1. Probierz pełen optymizmu przed debiutem. „Wierzę w tych piłkarzy, mają ogromny potencjał”
  2. „Wykręcimy numer PiS-owi”. Przed chwilą Tusk dodał kreatywne nagranie
  3. Tym razem Hakiel upokorzył Cichopek. „Tak intymnych szczegółów się nie ujawnia”
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Ktoś zostawił kartkę na grobie syna Holeckiej. Gdy zobaczyli ją z bliska, zamarli

Wczoraj media obiegła bardzo przykra informacja o śmierci syna znanej dziennikarki, Danuty Holeckiej. Jeden z potomków byłej gwiazdy...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Dramat Roberta Lewandowskiego. Pierwszy raz go to spotkało

Problemy osobiste Roberta i Anny Lewandowskich napiętrzyły się do granic możliwości. Piłkarz najprawdopodobniej - nawet jeszcze kilka dni...

Policjant ujawnił, co przez 3 lata działo się z Jaworkiem. „Nie widzę innej możliwości”

W piątek 19 lipca w śląskiej miejscowości Dąbrowa Zielona przypadkowy przechodzień znalazł zwłoki mężczyzny z raną postrzałową głowy....

Ostatnie newsy