Strona głównaNews dniaMasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić

Masz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić

Masz bezterminowe prawo jazdy – będziesz musiał je wymienić, bowiem bezterminowe dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami przestają funkcjonować. Co ciekawe bezterminowe pozostają uprawnienia, ale nie sam fizyczny dokument. Ma on swoją datę ważności. Kto i kiedy musi więc wymienić swoje prawo jazdy?

Same dokumenty poświadczające prawo do kierowania pojazdami przeszły mnóstwo zmian w ostatnich latach. Od szaty graficznej przez zabezpieczenia aż po daty ważności. Zmiana dotycząca terminu ważności dokumentu dokonała się w 2013 roku kiedy to wydano ostatni dokument tzw. bezterminowy. 

Bezterminowe prawa jazdy odchodzą do lamusa

Wszystkie prawa jazdy jako dokumenty wydawane od 2013 roku mają już swoją datę ważności. Okres wynosi maksymalnie do 15 lat. Ponadto osoby mające problemy ze zdrowiem muszą liczyć się z krótszymi terminami. Wada wzroku bądź inne schorzenie mogące mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu sprawi, że konieczne będzie meldowanie się i u lekarza nawet co kilka lat co skutkować może wnioskowaniem o nowy dokument.

Masz bezterminowe prawo jazdy – musisz je wymienić na nowe

Jeżeli masz bezterminowe prawo jazdy musisz je wymienić. Proces wymiany rozpocznie się w 2028 roku, a proces potrwa do 2033. Po tym okresie bezwzględnie każdy właściciel dokumentu prawa jazdy będzie musiał mieć na nim datę ważności.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Jak wymienić prawo jazdy? Jedyne co trzeba zrobić to złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu i uiszczenie opłaty. W przypadku bezterminowego prawa jazdy (dotyczy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T) nie trzeba donosić żadnych badań czy innych zaświadczeń lekarskich. To już oszczędność 200 zł. 

Kiedy wymienić prawo jazdy?

Obowiązek dotyczy nie tylko bezterminowych praw jazdy. Wymianie ulegną również dokumenty gdy:

  • upłynął termin ważności dokumentu,
  • upłynął termin ważności wyszczególnionej w dokumencie kategorii prawa jazdy,
  • w przypadku zmiany nazwiska, 
  • w przypadku zgubienia bądź też zniszczenia dokumentu. 

Jak i gdzie można złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy?

Wniosek o zmianę prawa jazdy można złożyć w takich miejscach jak urząd miasta, starostwo powiatowe czy też urząd dzielnicy. Alternatywą jest możliwość złożenia wniosku drogą internetową poprzez portal ePUAP. 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Policjant ujawnił, co przez 3 lata działo się z Jaworkiem. „Nie widzę innej możliwości”

W piątek 19 lipca w śląskiej miejscowości Dąbrowa Zielona przypadkowy przechodzień znalazł zwłoki mężczyzny z raną postrzałową głowy....

Upokarzające zdjęcie Anny Lewandowskiej krąży po sieci. Co na to „Lewy”?

Temat Anny Lewandowskiej i jej lekcji tańca w objęciach przystojnych instruktorów dość mocnym echem odbił się w plotkarskich...

Giertych prześmiewczo uderza w Kaczyńskiego. „Jarku…”

Wczorajsza wiadomość o tym, że Joe Biden nie będzie ubiegał się o reelekcje i nie wystartuje w jesiennych...

Jacek Jaworek odwiedził grób swoich ofiar?! „Data nie była przypadkowa”

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ciało ze świeżą raną postrzałową głowy znalezione w piątek Dąbrowie...

Ostatnie newsy