Morawiecki tkwi w przekonaniu, że Polska otrzyma reparacje: Nie nastąpi to szybko

Morawiecki tkwi w przekonaniu, że pewnego dnia Polska uzyska od Niemiec reparacje w ramach zadośćuczynienia za II wojnę światową. Premier rządu Polski zamieścił w swoich mediach społecznościowych post podsumowujący dotychczasowe działania partii na drodze do otrzymania miliardów z Berlina. 

Szef dyplomacji w Warszawie Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną w sprawie reparacji. Pismo trafi teraz do władz Republiki Federalnej Niemiec.

Morawiecki jest dobrej myśli

Szef rządu w Warszawie uważa, że „historyczna słuszność” wybroni polskie racje i w efekcie doprowadzi do wywalczenia zadośćuczynienia od Berlina. Polityk podkreślił jednak, że proces pozyskania należnych Polsce miliardów potrwa całymi latami. Niewykluczone, że może zająć to kilkadziesiąt lat.

– Parafowanie noty dyplomatycznej dotyczącej uregulowania sprawy następstw ataku na Polskę i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945, to kolejny ważny krok w stronę sprawiedliwości i uporządkowania naszej wspólnej przeszłości – napisał Morawiecki, przypominając, że Niemcy podczas ponad pięcioletniej okupacji zdewastowali Polskę i wymordowali miliony jej obywateli.

Często nie docenia się skali niemieckich zniszczeń dokonanych w Polsce podczas II wojny światowej, za które nasz kraj nigdy nie otrzymał odpowiedniej rekompensaty. Reparacje to zadośćuczynienie za zbrodnie niemieckie dokonane na narodzie polskim, o których nigdy nie wolno zapomnieć – napisał.

– Jestem przekonany, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec, choć nie nastąpi to szybko, a droga do uzyskania ich będzie długa i wyboista. Ten proces może być rozciągnięty na pokolenia, w szczególności samo spłacanie poszczególnych rat, bo kwota rzeczywiście jest duża. Niezwykle ważne jest jednak nie tylko zadośćuczynienie finansowe, ale też jest moralny i aksjologiczny wymiar tego procesu – czyli historyczna słuszność i pozycja na polu międzynarodowym – przekonywał w social mediach premier.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj ten artykułx