Zasiłek pogrzebowy 2021. Premier Morawiecki: nie wzrośnie, jego utrzymanie to gest dobrej woli rządu

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie w 2021 lub 2022 roku? Na to możemy nie liczyć. Jak bowiem podaje „Wprost”, Prezes Rady Ministrów obrał w tej sprawie niemal jednoznaczne stanowisko. Mateusz Morawiecki o zasiłku pogrzebowym mówi jako o „geście dobrej woli” ze strony rządu.

W ostatnich miesiącach liczba zgonów w Polsce wzrosła drastycznie. Stało się to ze znanych wszystkim przyczyn. Coraz więcej osób – zwłaszcza w obecnym kryzysie – wybiera najtańsze opcje pochówku, kremacje, a same uroczystości odkłada na nieokreślone terminy. Powód? Brak funduszy. Niestety rząd, przynajmniej na razie, nie pomoże.

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

„Sprawa dla reportera”: mec. Kaszewiak wybuchł. Nie dało się go uspokoić [WIDEO]

Po raz kolejny mecenas Piotra Kaszewiak nie potrafił zapanować nad emocjami w "Sprawie dla reportera". Nie zdołała go uspokoić nawet sama Elżbieta Jaworowicz, zatem...

Wiadomości TVP vs Fakty TVN i Wydarzenia Polsatu. Oglądalność, najnowsze dane: 28.09.2023

Podano najnowsze wyniki oglądalności najpopularniejszych programów informacyjnych w Polsce. Mowa oczywiście o "Wiadomościach" TVP", "Faktach" TVN oraz "Wydarzeniach", emitowanych przez telewizję Polsat. Nowe dane,...

ZOBACZ TAKŻE: Zasiłek pogrzebowy 2021 – kwota. Ile wynosi i czy jest wymagane ubezpieczenie zmarłego?

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2021. Czy wzrośnie w 2022 roku?

Kwota zasiłku pogrzebowego niezmiennie wynosi 4000 zł. W tym roku mija dekada od ostatniej zmiany „na plus” w tym temacie. I wszystko wskazuje na to, że – dopóki rządzi obecny obóz – niewiele się w kwestii zasiłku pogrzebowego zmieni. Chyba, że na gorsze.

– W stanowisku Rady Ministrów, pod którym znalazł się podpis Mateusza Morawieckiego, można wręcz wyczytać, że istnienie zasiłku pogrzebowego jest gestem dobrej woli polskiego ustawodawcy, gdyż z wielu krajach Unii Europejskiej takie świadczenie w ogóle nie przysługuje – czytamy we „Wprost„, który z kolei powołuje się na ustalenia WP.pl.

Zasiłek pogrzebowy w 2022 roku nie zostanie podwyższony. Przynajmniej jeśli wierzyć premierowi i jego otoczeniu. Jako przykłady państw, w których takie świadczenie nie występuje, Kancelaria Premiera podaje między innymi: Węgry, Irlandię czy Maltę. Są ponadto państwa znacznie bogatsze od Polski, w których kwota zasiłku pogrzebowego jest nawet o połowę niższa, niż u nas. To chociażby Hiszpania czy Portugalia.

Propozycja podwyższenia zasiłku pogrzebowego

Nie wszyscy politycy są jednak przeciwni podwyższeniu zasiłku pogrzebowego. Parlamentarzyści Lewicy wyszli bowiem z taką inicjatywą w grudniu. Poselski projekt zawierał propozycję podwyższenia zasiłku pogrzebowego z 4000 do 6000 zł. Na przestrzeni półrocza o projekcie zrobiło się jednak cicho.

Zauważyć należy jednak, że w momencie składania inicjatywy, Lewica była jeszcze opcją wyznającą totalne „antyPiS”. Dziś natomiast ugrupowania rządzące i „tęczowa” Lewica coraz chętniej głosują wspólnie, a nawet mówi się o możliwej koalicji. Czyżby zatem szanse nie były aż tak małe? Cóż, wszystko znów zdaje się być w rękach Jarosława Kaczyńskiego.

2 KOMENTARZE

  1. to dlaczego podnoszą ciągle składki ,po 70 roku życia jest najniższa stawka 120 zł na kwartał ,co taki ktoś może oczekiwać i ile to wyniesie ,czy te skladki które płacą emeryci to wyłącznie na pensje takich ludzi jak p. ziobro ktora uczyła się pracy biorąc 64 tyś zł na miesiąc ,czy tylko o to chodzi aby ludzi oszukiwać dla t/z dobra kilkunastu złodziei z pisu ?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły