Norwegowie wzywają do bojkotu mundialu w Katarze

Po raz kolejny słychać negatywne głosy w sprawie mistrzostw świata organizowanych przez Katar w 2022 roku. W tej sprawie wypowiedział się szef norweskiej komórki zwalczającej przestępstwa ekonomiczne.

Pal Lonseth przypomniał w wywiadzie z „Verdens Gang”, że wybór Kataru jako organizatora mistrzostw świata w 2022 roku został ustawiony. Z 22 członków ówczesnego zarządu FIFA aż 16 zostało zawieszonych, oskarżonych o korupcję lub za nią skazanych.

– W żadnej innej branży to by było nie do pomyślenia. Sport musi się nauczyć, że korupcja musi mieć swoje konsekwencje. Nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Wszystkie kraje powinny zbojkotować te mistrzostwa – uważa Lonseth.

– Jeśli nic z tym nie zrobimy, jeśli po prostu powiemy „to smutne” i „nie powinno się zdarzyć ponownie”, to na pewno się zdarzy. Tak w piłce, jak i w innych sportach. W normalnej rzeczywistości, gdy ktoś wygrywa konkurs albo przetarg i okazuje się, że kupił sobie zwycięstwo, to traci ten kontrakt. Tylko w sporcie jest inaczej – argumentuje prokurator ścigający korupcję w Norwegii.

– Przyznanie organizacji mistrzostw Katarowi było procesem przestępczym, dlatego powtarzam: Norwegia nie powinna brać w nich udziału. Jeśli turniej odbędzie się bez żadnych przeszkód, zwiększy to ryzyko korupcji w przyszłości – tłumaczy.

Prezes norweskiej federacji piłkarskiej, Terje Svendsen, wielokrotnie powtarzał, że „nie popiera decyzji o przyznaniu MŚ 2022 Katarowi”, ale jednocześnie zapowiedział, że w razie awansu reprezentacja weźmie udział w mistrzostwach.

Marine Le Pen zachwycona Polską. Wymowny opis do zdjęcia z Warszawy

Marine Le Pen, liderka francuskiego prawicowego Zjednoczenia Narodowego, odwiedziła Warszawę. Jak już informowaliśmy w mPress.pl, Jarosław Kaczyński zwołał na sobotę do Warszawy europejską prawicę....