Nowy sondaż: dramat Tuska i spółki. PiS na czele mimo połączonych sił opozycji

Nowy sondaż jasno wskazuje na to, kto wygrałby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się one dziś. Niewiarygodny wręcz zdaje się być fakt, że – mimo połączenia niemal wszystkich sił wrogich wobec PiS – partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż wyraźnie wygrywa. Dla Donalda Tuska to realna potwarz. 

Prawo i Sprawiedliwość w ostatnim okresie zbiera cięgi z każdej strony sceny politycznej. Niemalże każde negatywne zjawisko – nawet przyrodnicze – dopisywane jest przez opozycję na „listę grzechów obecnej władzy”. Tusk miał zbawić nieformalną koalicję anty-PiS. Tymczasem wygląda na to, że zbliża się kolejna klęska. 

Banki chciały to ukryć? PKO BP jako pierwszy ujawnia konkrety

Nowy sondaż: PiS wciąż na czele, opozycja daleko w tyle

Dziś obóz dowodzony przez Jarosława Kaczyńskiego nie tyle wyprzedza Platformę Obywatelską Donalda Tuska, ale… znaczną część zjednoczonej opozycji. Mowa o połączonych siłach lewicowo-liberalnych, które bardzo, ale to bardzo chciałyby odsunąć PiS od władzy i najlepiej sprawować ją większościowo. 

W badaniu przeprowadzonym przez pracownię Estymator w dniach 11-12 sierpnia na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, ankietowanym zadano pytanie: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”.

Wiśniewski nagle przerwał koncert. Powiedział coś, co zmroziło publiczność

Znów najwięcej osób wskazało na PiS – 36,8 proc. głosów (wzrost o 0,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu), a na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) – 26,8 proc. (wzrost o 0,4 pkt proc.). Podium zamyka Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) z 11 proc. głosów (spadek o 0,6 pkt proc.).

Kukiz poza Sejmem

Niemałym zaskoczeniem zdaje się być ciągle wysoki wynik wolnościowców. Ale ta tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu. Znacznie większym szokiem – zwłaszcza dla lidera ruchu – może być dramatyczny wynik Kukiz’15. Ta frakcja nie może liczyć nawet na 5 proc. głosów. 

Dalsze miejsca w sondażu zajęły Polska 2050 Szymona Hołowni – 9,7 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska – 7,2 proc. (wzrost o 0,1 pkt proc.) i Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy) – 6,6 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.). Poniżej progu wyborczego znalazł się ruch Pawła Kukiza.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj ten artykułx