Nie uwierzysz, ile kosztuje „stara, dobra” oranżada Hellena. Podatek cukrowy już odbija się czkawką

Podatek cukrowy już odbija się Polakom czkawką. Widać to – rzecz jasna – po cenach w sklepach. Wiecie, ile kosztuje dziś stara, dobra oranżada Hellena? Jeszcze rok czy dwa temu można było nabyć ją za 1,99 zł. Ewentualnie za dwa złote z okładem. Dziś natomiast jej cena osiągnęła poziom wręcz absurdalny.

Spacerowałem po sklepie Delikatesy Centrum na obrzeżach Tarnowa. Przyszedłem po małe zakupy. Po wejściu w alejkę z napojami, moją uwagę zwróciła stara, dobra Hellena. Przed laty, w czasach studenckich, stosowało się ją nagminnie jako „popychacz” do mocniejszych trunków. Ale Hellena dobra była także na co dzień. Ot, budżetowy, kultowy, całkiem smaczny napój gazowany. Przeważnie kosztowała 1,99 zł. 

Cios dla sympatyków ojca Rydzyka: To prawdopodobnie koniec

Czy miał fanów? Trudno powiedzieć. Raczej ludzi, którzy naprawdę mocno starali się wierzyć w jego żarliwy katolicyzm. Ojciec Tadeusz Rydzyk na przestrzeni ponad trzech...

Wyciekły wewnętrzne sondaże PiS-u! Onet: to zmienia wszystko

Z siedziby PiS przy Nowogrodzkiej znów są "wycieki". Jarosław Kaczyński bez wątpienia nie jest tym faktem zachwycony. Tym bardziej, że do zakulisowych działań jego...

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

CZYTAJ TAKŻE: Biedronka ominie prawo, a państwo jej w tym pomoże

Ile kosztuje dziś oranżada Hellena? Cena kultowego produktu wystrzeliła w górę

Dziś zestawienie ze sobą cen Helleny sprzed chociażby trzech lat, z tą dzisiejszą, wypada wręcz szokująco. Po wprowadzeniu tzw. opłaty cukrowej, określanej również jako podatek cukrowy, większość słodzonych napojów zdrożała. Oranżada Hellena jednak szczególnie. 

Jak się bowiem przekonaliśmy (weryfikując sprawę w dwóch sklepach tej samej sieci, a także u konkurencji), cena Helleny wzrosła w stosunku do tej, do której przywykliśmy, PONAD DWUKROTNIE. Ile dziś kosztuje?

Otóż, w zdecydowanej większości sklepów, mocno powyżej 4 złotych za klasyczną 1,5L butelkę. W przypadku Delikatesów Centrum, jest to dokładnie 4,29 zł

Ile kosztuje Oranżada Hellena cena 2021

Opłata cukrowa a ingerencja producenta

W jednej z popularniejszych reklam oranżady Hellena Kuba Wojewódzki mówi: cudze chwalicie, swego nie znacie. W tym jednak przypadku różnica pomiędzy naszym, a cudzym jest niewielka. Ba! Cena „budżetowej” Helleny niebezpiecznie zbliża się do będącej „produktem premium” Coca-Coli. Ile w tym podatku cukrowego, a ile niecnej inicjatywy producenta? 

Opłata cukrowa stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju zawierającego cukier lub inne substancje słodzące, a także 10 gr za każdy litr napoju zawierającego substancje aktywne (kofeina, tauryna, guarana). Tych ostatnich substancji, jak wiadomo, Hellena nie zawiera i nigdy nie zawierała.

Najnowsze artykuły