Oświadczenia podatkowe znaczących polityków. Jakim majątkiem dysponuje Kaczyński czy Morawiecki?

Czołowi politycy w Polsce opublikowali właśnie swoje oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że prezes PIS Jarosław Kaczyński ma znacznie większe oszczędności niż w tamtym roku. Z kolei Mateusz Morawiecki znaczną sumę poświęcił na obligacje skarbowe. W czołówce najlepiej zarabiających parlamentarzystów znalazł się Zbigniew Ziobro.

Na stronie internetowej Sejmu podano oświadczenia majątkowe posłów za 2021 rok. Według polskiego prawa parlamentarzyści posiadający mandaty mają obowiązek upublicznić informacje o swoim majątku. Czas składania wniosków przypada zawsze na koniec kwietnia.

Jarosław Kaczyński zaoszczędził 250 tysięcy złotych

Według oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego jego oszczędności znacznie wzrosły. Aktualnie wynoszą 253 tysiące złotych, co oznacza, że przez rok odłożył 100 tysięcy złotych.

Jak się okazuje, zastrzyk gotówki zapewnił mu urząd wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Z samej kancelarii premiera prezes PIS otrzymuje 208 tysięcy złotych. Do tego przysługuje mu 5 tysięcy złotych diety parlamentarnej i emerytura w wysokości 90 tysięcy złotych rocznie.

Polityk aktualnie spłaca pożyczkę w SKOK-ach na kwotę blisko 85 tysięcy złotych.

Mateusz Morawiecki ulokował majątek w obligacjach

Mateusz Morawiecki prawdopodobnie ratuje swój majątek przed inflacją. Szef rządu wykazał, że większość oszczędności, a dokładnie ponad 4,5 miliona złotych ulokował w inflancyjnych obligacjach skarbowych, czyli takich, które przynoszą zysk w przypadku rosnących stóp procentowych.

Radosław Sikorski: Ziobro obsikuje nogawki lepszym od siebie

Parlamentarzysta zostawił sobie do dyspozycji jedynie 56 tysięcy złotych. Nie zmieniła się natomiast liczba jego nieruchomości. Nadal jest posiadaczem domu o wielkości 150 metrów kwadratowych i działki o powierzchni 4,5 tysięcy metrów kwadratowych. Dodatkowo posiada jeszcze jeden 100-metrowy dom, 180-metrowy segment, domek letniskowy i mieszkanie mierzące 72 metry kwadratowe.

Wartość mebli wyniosła 295 tysięcy złotych, zaś sam sprzęt techniczny jest warty 30 tysięcy złotych.

Nie wiadomo jednak, jak duży majątek posiada jego żona.

Zbigniew Ziobro to jeden z najlepiej zarabiających polityków

Aktualnie jednym z najlepiej zarabiających polskich polityków z pewnością jest Zbigniew Ziobro. Według oświadczenia w zeszłym roku zwiększył dwukrotnie swoje oszczędności.

Wynika to z licznych funkcji, jakie pełnił. Jako minister sprawiedliwości zarobił 203 tysiące złotych. Automatycznie jako członek Krajowej Rady Sądownictwa otrzymał też blisko 33 tysiące złotych.

Będąc szefem resortu, a co za tym idzie Prokuratorem Generalnym pobiera pensję w wysokości 72 tysiące złotych. Do tego należy doliczyć diety poselskie równe 36 tysięcy złotych. Łącznie w zeszłym roku wyszło 345 tysięcy złotych.

Zbigniew Ziobro dysponuje też wieloma nieruchomościami. Co ciekawe, w ostatnim roku zdecydował się założyć w swoim domu panele słoneczne. Jak powszechnie wiadomo jego partia była do tej pory przeciwna odnawialnym źródłom energii.

0
Skomentuj ten artykułx