Pieniądze tracą na wartości. Oto, co należy zrobić, by oszczędności nie „topniały”

Pieniądze tracą na wartości. Wszystko oczywiście przez galopującą inflację oraz rosnące ceny paliw. To zjawiska, które bezpośrednio wpływają na ceny towarów i usług. To właśnie dlatego płacimy za wszystko więcej, niż chociażby rok temu.

– Płace w czerwcu wzrosły r/r o 13%. Przypomnę, że w tym samym okresie ceny wzrosły o 15.5% – przekazał Ryszard Petru, którego cytowaliśmy zaledwie wczoraj.

🔥 POPULARNE DZIŚ 🔥

I niestety – takie są fakty. A że stopa inflacji – przynajmniej na razie – nie ma zamiaru iść w dół, trzeba robić wszystko by oszczędności nie „topniały” w stopniu tak znaczącym, w jakim ma to miejsce obecnie. Co zatem zrobić, by pieniądze nie traciły na wartości tak szybko lub wcale?

Inflacja pożera pieniądze Polaków. Jak chronić oszczędności?

Tak naprawdę: ile ekspertów, tyle opinii. Większość z nich zgadza się jednak, że warto przechowywać pieniądze w obcych walutach. Jeżeli masz zatem oszczędności, które trzymasz „na czarną godzinę”, zamień je w kantorze na inną – stabilną walutę.

Obecnie najpopularniejszym „kierunkiem” jest dolar. Jego obecny kurs to 4,66 zł. Za 1000 zł kupimy zatem nieco ponad 210 dolarów. Zależy to oczywiście od warunków oferowanych przez dany kantor (stacjonarny lub internetowy). Możesz kupić również euro. Dziś kurs tej waluty to 4,75 zł. Najwyżej stoi funt brytyjski – 5,58 zł. Jest jednak mało prawdopodobne, by jego wartość przekroczyła 6 zł, a jeśli przekroczy, to raczej na krótko.

Najkorzystniejsze na ten moment wydaje się być zatem euro. Naszym zdaniem zatem – mimo niestabilnej sytuacji gospodarczo-politycznej na kontynencie – to właśnie w tej walucie warto przechowywać choć część swoich oszczędności. Pieniądze w najbliższym czasie mogą o kilka procent stracić lub zyskać na wartości. Ewentualnie kurs może pozostać na niemal identycznym poziomie. PLN natomiast nie jest na tę chwilę walutą tak stabilną, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Jak sprawdzać kursy walut

Sposobów na sprawdzenie kursu danej waluty są setki. Można to zrobić głównie na portalach finansowych, ale też… po prostu wpisując w Google frazę „kurs <nazwa waluty>”, czyli np. „kurs dolara amerykańskiego”.

Wówczas wyszukiwarka automatycznie wyświetli nam aktualny, globalny kurs danej waluty w porównaniu do polskiej złotówki. Przy okazji da nam możliwość obliczenia, oczywiście mniej-więcej, jaką kwotę w danej walucie możemy obecnie zakupić za złotówki.

źródło: Business Insider, mPress

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły