Strona głównaPodatek od sprzedaży na Allegro, OLX i Vinted? Rząd wprowadził poważne zmiany

Podatek od sprzedaży na Allegro, OLX i Vinted? Rząd wprowadził poważne zmiany

Czy Polacy będą musieli płacić podatek od każdej sprzedaży rzeczy używanej na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted? Sieć lotem błyskawicy obiegły informacje o tym, że Urząd Skarbowy będzie interesował się każdą taką transakcją. Przedstawiamy fakty i mity na temat „nowego podatku”.

Od kilku dni sieć znów obiegają informacje o nowym podatku, jaki miał wejść w życie 1 maja bieżącego roku. Zmiany legislacyjne miały doprowadzić do opodatkowania wszystkich transakcji dokonywanych na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Ale czy na pewno?

Podatek od sprzedaży na Allegro, OLX czy Vinted. Czy musimy go płacić w 2023 r.?

Popularność zyskała w ostatnich dniach teza mówiąca, że „rząd od 1 maja 2023 wprowadził nowe przepisy podatkowe powodujące, ze od wszystkiego co sprzedacie na Allegro, Olx lub Vinted i osiągniecie z tego tytułu zysk, będziecie musieli zapłacić podatek dochodowy”.

https://twitter.com/MottoDnia/status/1654040403513884673

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Informacja ta krąży głównie po Twitterze. Nie jest jednak do końca prawdziwa. Choć faktem jest, że od 2023 roku fiskus znacznie bardziej interesuje się sprzedażą internetową. Jak wiadomo, najczęściej kupujemy i sprzedajemy przedmioty na Allegro, Olx czy Vinted. Podatek musimy odprowadzić od każdej takiej sprzedaży?

Jak mawia Tadeusz Sznuk: „otóż nie”. Choć w istocie Allegro, OLX czy Vinted będą musiały przedkładać Urzędom Skarbowym bardziej szczegółowe rejestry. Jak precyzuje branżowy portal Money.pl, „Rejestry, które fiskus pozyska od największych platform sprzedażowych, mają inny cel. Chodzi o wyłapanie osób prowadzących działalność gospodarczą bez jej zarejestrowania”. Niestety, to nie koniec.

Sprzedaż okazjonalna na Allegro, OLX i Vinted

Powyższe informacje nie oznaczają jednak, że osoby sprzedające coś w sieci tylko od czasu do czasu, są zwolnione z obowiązku opodatkowania transakcji. W Polsce istnieje bowiem coś takiego jak „sprzedaż okazjonalna”.

Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy wystawiamy na sprzedaż sprzęty używane – zatem najczęściej artykuły gospodarstwa domowego czy odzież. Podatek musimy w takiej sytuacji zapłacić, jeśli:

  • sprzedaż produktu nastąpiła w czasie krótszym niż pół roku od dnia zakupu;
  • jeżeli na tej transakcji zarobimy, czyli sprzedamy towar drożej, niż sami za niego zapłaciliśmy.
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Jacek Jaworek odwiedził grób swoich ofiar?! „Data nie była przypadkowa”

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ciało ze świeżą raną postrzałową głowy znalezione w piątek Dąbrowie...

Sędzia meczu Polska – Austria na Euro 2024 zostanie ukarany? Wiemy, jakie grożą mu konsekwencje

Sędzia meczu Polska - Austria zostanie ukarany za serię karygodnych błędów, jakie popełnił w starciu kluczowym dla nas...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Joe Biden jednak się wycofał. Kto z Demokratów powalczy z Donaldem Trumpem?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych, że nie będzie ubiegał się o...

Ostatnie newsy