Będzie rekordowa podwyżka emerytur. Takiej waloryzacji jeszcze nie było

Waloryzacja emerytur w 2022 roku będzie rekordowo wysoka. Polscy emeryci mają otrzymać nawet 5,4 proc. więcej pieniędzy. Wiemy, jakie są przyczyny takiego wzrostu i od kiedy zmiany wejdą w życie.

Emeryci cieszą się każdorazowo, gdy rząd zapowiada najmniejszą nawet podwyżkę emerytur. Świadczenia te od dawna są w Polsce skandalicznie niskie, zwłaszcza w odniesieniu do cen towarów i usług. To właśnie na ich podstawie nastąpi waloryzacja emerytur na 2022 rok. 

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

„Sprawa dla reportera”: mec. Kaszewiak wybuchł. Nie dało się go uspokoić [WIDEO]

Po raz kolejny mecenas Piotra Kaszewiak nie potrafił zapanować nad emocjami w "Sprawie dla reportera". Nie zdołała go uspokoić nawet sama Elżbieta Jaworowicz, zatem...

Wiadomości TVP vs Fakty TVN i Wydarzenia Polsatu. Oglądalność, najnowsze dane: 28.09.2023

Podano najnowsze wyniki oglądalności najpopularniejszych programów informacyjnych w Polsce. Mowa oczywiście o "Wiadomościach" TVP", "Faktach" TVN oraz "Wydarzeniach", emitowanych przez telewizję Polsat. Nowe dane,...

Wysoka inflacja = rekordowa waloryzacja emerytur 2022

Teoretycznie każda podwyżka emerytury powinna cieszyć. W praktyce jednak przyszłoroczny rekord zostanie pobity w związku z galopującą inflacją. Ceny w sklepach wzrosły na tyle znacząco, że rząd prawdopodobnie przeprowadzi waloryzację nie na poziomie 4 proc., a 5,4 proc. Oznacza to, że właśnie o tyle wzrośnie wysokość świadczenia.

– I teraz trzeba czekać do następnego roku. Jeśli wzrost cen zahamuje i będzie na poziomie na przykład 3 proc., to seniorzy będą odzyskiwać pieniądze, które zabrał im wzrost cen. Jeśli jednak będzie taka sama albo pójdzie jeszcze w górę, to o żadnym zysku nie może być mowy – mówi senator Marek Borowski (Koalicja Obywatelska) dziennikarzom „Faktu”. 

Zauważa ponadto, że podwyżka będzie odczuwalna głównie dla tych, którzy otrzymują emerytury przekraczające obecną „najniższą”. Natomiast w przypadku emerytów i rencistów, których świadczenie wynosi kilkaset złotych (a wciąż tacy są), nawet taki wzrost niewiele zmieni. Tym bardziej, że w wyniku wspomnianej inflacji, a także nowych podatków, jak np. podatek cukrowy, ceny w sklepach znacząco wzrosły. 

100 zł niczyjego życia nie zmieni

Cytowany wyżej senator Borowski grzmi w rozmowie z „Faktem” o tym, że waloryzacja w praktyce niewiele da. Polityk od dawna krytykuje politykę gospodarczą rządu, która – jego zdaniem – zaprowadzi nas na manowce. 

– Umówmy się, 100 zł nikomu jakości życia nie zmieni. A przecież teraz mamy coraz więcej emerytów z emeryturą poniżej tzw. minimalnej, którzy otrzymują po kilkaset złotych miesięcznie. Takich osób są setki tysięcy. Jak ktoś dostaje 300 zł emerytury i dostanie 30 zł podwyżki, to co sobie za to kupi? – pyta senator. 

Polecamy również: 

Najnowsze artykuły