Polska policja wystosowała bardzo istotny apel, skierowany do naprawdę licznej grupy obywateli polskich. Komenda Główna Policji, a także piony prasowe poszczególnych komisariatów, solidarnie zamieściły komunikat o podobnej treści.
Jak wiadomo, policja ma za zadanie zapewniać obywatelom poczucie bezpieczeństwa. Kolejną jej rolą jest dbanie o porządek publiczny. Liczni funkcjonariusze nie tylko patrolują ulice czy ujmują osoby poszukiwane za różnorakie konflikty z prawem.
Policjanci – najczęściej ci z oddziałów prewencji – zabezpieczają również wszelkiego rodzaju imprezy masowe, wydarzenia czy manifestacje. Gdyby tego nie robili, zachodzi obawa, iż niemała liczba zwłaszcza tych ostatnich, mogłoby nie kończyć się dobrze. Szczególnie w czasach, gdy polaryzacja społeczeństwa postępuje w galopującym tempie.
Policja publikuje istotny apel. Padają szczegóły
Szacuje się, że w polskiej policji pracuje około 100 tys. osób – wraz z pracownikami cywilnymi. Wciąż jednak potrzebni są nowi chętni do złożenia ślubowania i zasilenia szeregów Polskiej Policji. Zrobić to może niemal każdy z nas. A dowódcy formacji nieustannie szukają nowych funkcjonariuszy, ze względu na odczuwalne braki kadrowe. Zwłaszcza w mniejszych miastach i miasteczkach.
Karolina Pajączkowska kłamała? „W kluczowej kwestii dziennikarka mija się z prawdą”
– Zostań jednym z nas! – brzmi hasło propagowane w ostatnich miesiącach przez Polską Policję. Jakie warunki trzeba spełnić? Wbrew pozorom, wcale nie są one nadzwyczaj rygorystyczne. Czytamy o nich chociażby na oficjalnej stronie dolnośląskiej policji.
Służbę w policji może pełnić:
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
- który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- korzystający z pełni praw publicznych;
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie;
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
- dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Jak wstąpić do policji w 2023 i 2024 roku?
Chcesz zostać policjantem? Pierwszym krokiem – oczywiście poza upewnieniem się, że spełniasz wyżej wskazane warunki – jest złożenie aplikacji do odpowiedniej dla twojego miejsca zamieszkania Komendy Wojewódzkiej Policji.
Możesz jednak również dokonać tego w „zwykłej” Komendzie Powiatowej, do której nierzadko będziesz mieć po prostu bliżej.
„Osoby zainteresowane służbą w Policji mogą składać dokumenty aplikacyjne osobiście w Komendzie Wojewódzkiej Policji, w Wydziale Doboru i Szkolenia oraz w komendach miejskich i powiatowych Policji” – czytamy w komunikacie Policji.