400 plus. Polacy masowo wnioskują. Wiemy, komu przysługują dodatkowe pieniądze

Patrycja Abramczyk
Patrycja Abramczykhttps://etydzien.pl
Sport, show-biznes, tematy społeczne. Mogę pisać nawet o mongolskim balecie. Mistrzyni researchu. Niedoszła absolwentka AWF-u.

Rząd wprowadził kolejny program socjalny mający wspierać polskie rodziny. To tzw. 400 plus, czyli kolejne czterysta złotych dla każdego, kogo obejmie ustawa. Dodatkowe pieniądze przydadzą się dziś wszystkim, stąd też wnioski napływają lawinowo. ZUS jest dosłownie oblegany. 

Flagowym programem socjalnym obecnej władzy jest oczywiście 500 plus. Rządzący nie zatrzymują się jednak we wspieraniu polskich rodzin i wdrażają właśnie kolejną ustawę. 

CZYTAJ TAKŻE: Wołodymyr Zełenski wygarnął politykom UE. Te słowa przejdą do historii

Kolejny „plus”. Kto może wnioskować do ZUS o dodatkowe pieniądze? 

Pieniądze w ramach nowego wsparcia dla rodzin dzietnych może otrzymać niemal każdy, kto o nie zawnioskuje. ZUS podaje kolejne dane na temat liczby wniosków. A te – co nie może dziwić – napływają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lawinowo. 

500 plus przetrwa? Miliony Ukraińców składają wnioski o pieniądze na dzieci

Jak informuje ZUS, pieniądze należą ci się, jeżeli:

  • jesteś rodzicem dziecka, opiekunem prawnym lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym;
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • nie otrzymujesz na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO)

Pieniądze do żłobków, nie do rodziców

Jak podało dziś Radio ZET, na dzień 13 kwietnia wnioski o pieniądze w ramach 400 plus złożyło do ZUS już 70 proc. rodziców do tego uprawnionych. To bardzo wysoka „frekwencja”. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w najbliższych dniach najpewniej wpłyną kolejne dziesiątki tysięcy wniosków, w związku z czym dodatkowe środki wesprą praktycznie wszystkie uprawnione rodziny. Należy jednak pamiętać o jednym, bardzo istotnym „haczyku”. 

Senat przegłosował podwyżki dla nauczycieli. Pensje wzrosną znacząco

Otóż pieniądze z 400 plus nie będą wpływały bezpośrednio na konta rodziców. ZUS wypłaci je natomiast żłobkom i przedszkolom. Bo to właśnie o dofinansowanie uczęszczania dzieci do tych ośrodków chodzi w całym programie. 

Redakcja mPress poleca również: 

  1. Poszłam do Gessler na pierogi i małą colę. Rachunek zwalił mnie z nóg
  2. Restauracje Magdy Gessler. Gdzie można zjeść u autorki „Kuchennych rewolucji”?
  3. Frank-Walter Steinmeier w skandalicznych słowach do Andrzeja Dudy. „Całkowita bezczelność”
0
Skomentuj ten artykułx