Tomasz Komenda – ile ma lat? Jak długo spędził w więzieniu?

O Tomaszu Komendzie zrobiło się głośno w 2018 roku. Został on niesłusznie skazany za brutalny gwałt i morderstwo z 2007 roku i spędził prawie 18 lat w więzieniu, zanim został uniewinniony i uwolniony właśnie w 2018 roku. Ile ma lat Tomasz Komenda? Ile lat spędził w więzieniu? Co teraz się dzieje z Tomaszem Komendą? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Sprawa Komendy przyciągnęła znaczną uwagę opinii publicznej i mediów. Było to spowodowane tym, że cała ta afera wywołała obawy dotyczące wad w polskim systemie sprawiedliwości karnosądowej oraz możliwości błędnych skazań. Sprawa przeciwko niemu opierała się na dowodach poszlakowych i przyznaniu się do winy, które miało zostać wymuszone przez funkcjonariuszy policji.

Cios dla sympatyków ojca Rydzyka: To prawdopodobnie koniec

Czy miał fanów? Trudno powiedzieć. Raczej ludzi, którzy naprawdę mocno starali się wierzyć w jego żarliwy katolicyzm. Ojciec Tadeusz Rydzyk na przestrzeni ponad trzech...

Wyciekły wewnętrzne sondaże PiS-u! Onet: to zmienia wszystko

Z siedziby PiS przy Nowogrodzkiej znów są "wycieki". Jarosław Kaczyński bez wątpienia nie jest tym faktem zachwycony. Tym bardziej, że do zakulisowych działań jego...

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

Tomasz Komenda – wiek, rodzina, historia

Tomasz Komenda urodził się w 1977 roku, dziś ma zatem 46 lat. Mężczyzna dorastał we Wrocławiu mieszkając wraz rodzicami i rodzeństwem. Matka niesłusznie skazanego dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej życie z ojcem Tomasza nie było łatwe, w domu często dochodziło do awantur i rękoczynów. Teresa Klemańska rozwiodła się z partnerem, który stosował wobec niej przemoc.

Życie kobiety ustabilizowało się, gdy wyszła za mąż po raz drugi. Matka Tomasza doczekała się dwóch synów ze swoim drugim mężem Mirosławem Klemańskim. Komenda ma dwóch młodszych braci Piotra i Krzysztofa Klemańskich oraz jednego starszego Gerarda Komendę.

Tomasz w chwili skazania miał ukończoną szkołę podstawową i szkołę specjalną. 23-latek pracował na myjni samochodowej. Wtedy właśnie jego życie niespodziewanie zostało przerwane. Młody chłopak został skazany na 25 lat więzienia za brutalny gwałt i zabójstwo. W więzieniu spędził 18 lat, zakład karny opuścił jako 41-latek.

Tomasz Komenda – wyrok, uniewinnienie i odszkodowanie

W 2018 roku dowody DNA z miejsca zbrodni zostały ponownie przebadane, co doprowadziło do odkrycia DNA prawdziwego sprawcy. Te dowody jednoznacznie potwierdziły niewinność Tomasza Komendy, który został uwolniony z więzienia. Sprawa ta podkreśliła znaczenie wykorzystywania dowodów DNA w celu zapobiegania błędnym skazaniom i wywołała dyskusje na temat konieczności reformy systemu sprawiedliwości karnosądowej w Polsce.

To jakieś fatum. Tomasz Komenda szczerze o swojej chorobie: jestem na chemii

Uniewinnienie Tomasza Komendy stało się od tego czasu symbolem walki przeciwko błędnym skazaniom i potrzeby wprowadzenia poprawek w systemie sprawiedliwości karnosądowej, aby zapobiegać tego rodzaju niesprawiedliwościom.

Tomasz Komenda za 18 lat niesłusznej kary pozbawienia wolności otrzymał niemal 13 mln złotych od Skarbu Państwa. Było to najwyższe odszkodowanie wypłacone za niesłuszne skazanie.

Tomasz Komenda po opuszczeniu zakładu karnego

Tomasz Komenda opuścił zakład karny w 2018 roku, miał wtedy 41 lat. Powstał film na podstawie tej historii, która wstrząsnęła całą Polską. Jednak po premierze „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy” wycofał się on z przestrzeni publicznej. Wiadomo, że mężczyzna przez pewien czas po opuszczeniu zakładu karnego wiódł szczęśliwe życie. Oświadczył się swojej dziewczynie, Annie Walter. Para doczekała się wspólnego dziecka.

Związek nie przetrwał jednak długo. Tomasz Komenda rozstał się z ukochaną i ograniczył kontakt z bliskimi. Mężczyzna wspominał, że po wyjściu z więzienia miał problem ze znalezieniem pracy. Po tym wyznaniu znalazł zatrudnienie u Braci Collins jako specjalista do spraw adaptacji społecznej niesłusznie skazanych.

Niedawno media obiegła informacja o poważnej chorobie Tomasza Komendy. Anna Walter w jednym z wywiadów wyznała, że jej były partner cierpi na nowotwór z przerzutami. Niesłusznie skazany wyznał po pewnym czasie, że przyjmuję chemię.

Najnowsze artykuły