Strona głównaOpinieTomasz Lis: Ukraińcy mają przepraszać Polaków? A może Polacy przeproszą Żydów

Tomasz Lis: Ukraińcy mają przepraszać Polaków? A może Polacy przeproszą Żydów

Tomasz Lis znów wygłosił niepopularną w niektórych środowiskach opinię. Odniósł się do żądań wysuwanych wobec Ukraińców, jakie w ostatnich dniach znów obiegały opinię publiczną. Mowa o oficjalnym przeproszeniu narodu polskiego za rzeź wołyńską przez ukraińskie władze.

Choć od koszmaru, który wschodni sąsiedzi zgotowali naszym przodkom na Wołyniu minęło już 80 lat, rany wciąż się nie zabliźniły. Wielu – szczególnie reprezentujących prawicowe poglądy – uważa wręcz, że fakt iż Kijów wciąż nie uznał winy narodu ukraińskiego i unika wystosowania przeprosin drogą dyplomatyczną, to przejaw braku szacunku do Polaków. 

Przy okazji wspomnianej, 80. rocznicy rzezi wołyńskiej znów mnożyły się apele. Jeśli nie do naszego rządu, by ten wystąpił o stanowisko Kijowa, to do Wołodymyra Zełenskiego i jego ludzi. „Przeproście za Wołyń” stało się jedną z najpopularniejszych fraz w social mediach.

Tomasz Lis: Wołyń? Polacy powinni przeprosić za Jedwabne

W tego typu spory często włącza się Tomasz Lis – jeden z najpopularniejszych publicystów w Polsce. Dziennikarz, który przez dekadę szefował polskiej edycji „Newsweeka”, a także prowadził swój autorski program „Tomasz Lis na żywo”.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Dziś codziennie komentuje bieżące sprawy na swoim twitterowym koncie. Jeden z jego najnowszych wpisów – co stało się już normą – wywołał skrajne emocje. Nie chce on bowiem skupiać się na krzywdach, jakie Ukraińcy wyrządzili Polakom. Sugeruje natomiast, byśmy to my zdobyli się na przeprosimy: wobec Żydów oraz Czechów i Słowaków.

– Skoro tyle o przepraszaniu, to przypominam tylko, że jutro rocznica spalenia przez Polaków Żydów z Jedwabnego, a w sierpniu 55 rocznica udziału Wojska Polskiego w inwazji na Czechosłowację. W kwestii przeprosin jestem symetrystą – skomentował Tomasz Lis.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Ktoś zostawił kartkę na grobie syna Holeckiej. Gdy zobaczyli ją z bliska, zamarli

Wczoraj media obiegła bardzo przykra informacja o śmierci syna znanej dziennikarki, Danuty Holeckiej. Jeden z potomków byłej gwiazdy...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Nie żyje syn Danuty Holeckiej. Niejasne okoliczności śmierci 31-latka

Niezwykle tragiczne informacje docierają do nas wprost z rodziny Danuty Holeckiej, wieloletniej czołowej dziennikarki Telewizji Polski, a obecnie...

Dramat Roberta Lewandowskiego. Pierwszy raz go to spotkało

Problemy osobiste Roberta i Anny Lewandowskich napiętrzyły się do granic możliwości. Piłkarz najprawdopodobniej - nawet jeszcze kilka dni...

Ostatnie newsy