Veronika Kurylo zdradza, co Ukraińcy mówią o Polakach. „Wojna wiele zmieniła”

NASZ WYWIAD. Ukraińcy o Polakach, a także na odwrót, wypowiadali się w ostatnich latach w bardzo rozbieżnym tonie. Dzieliły nas głównie kwestie historyczne czy… roszczenia terytorialne, wytaczane jednak głównie przez nieliczne nacjonalistyczne grupy. Marcin Palion, red. naczelny portalu mPress.pl, gościł w czwartek dziennikarkę z Ukrainy – Veronikę Kurylo. 

Nasza rozmówczyni odsłoniła nieco kulis. Dotąd bowiem nie do końca wiedzieliśmy chociażby, jaka narracja historyczna panuje za naszą wschodnią granicą. Ponadto udało nam się dowiedzieć, jak obecnie jesteśmy postrzegani przez ogół społeczeństwa ukraińskiego. Również przez ludzi, którzy pozostali w ojczyźnie. Przypomnijmy, że wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego br.

Veronika Kurylo i Marcin Palion. Czyli co Ukraińcy naprawdę mówią o Polakach

O ukraińskiej wdzięczności (lub niewdzięczności) za pomoc, jaką w obliczu rosyjskiej agresji okazali im Polacy dyskutuje się w naszym kraju od wielu miesięcy. Zapraszając do redakcji Veronikę Kurylo, która od dłuższego czasu przygląda się relacjom polsko-ukraińskim, a także płynnie mówi w naszym języku, chcieliśmy rozwiać kilka mitów i zadać kłam niesprawdzonym teoriom krążącym po sieci.

Od około 6. minuty rozmowy można posłuchać o tym, jak Ukraińcy postrzegają dziś nas jako naród:

Czy Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców?

Oddaj głos, aby zobaczyć wyniki

Loading ... Loading ...

– Po wybuchu wojny każdy Ukrainiec zaczął bardzo szanować Polaków. Wydaje mi się, że do wojny może się przyjaźniliśmy, natomiast było wiele tematów, które mogły nas skłócić. […] Teraz oczywiście nikt nie ma niczego do zarzucenia Polakom – mówi Veronika Kurylo w rozmowie z portalem mPress.pl

1 KOMENTARZ

guest
1 Komentarz
Wg najszarszych
Wg najnowszych Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
sen
sen
4 miesięcy temu

Propagada naty rosyjska jest

1
0
Skomentuj ten artykułx