Strona głównaWydarzeniaZakaz handlu w niedziele niezgodny z konstytucją? Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Zakaz handlu w niedziele niezgodny z konstytucją? Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu handlu w niedziele. Zdaniem związkowców z Konfederacji Lewiatan, ustawa o zakazie jest niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny jest jednak innego zdania. 

[irp posts=”2764″ name=”Morawiecki: rozpoczynamy wdrażanie systemu obowiązkowych szczepień”]

Przedstawiciele Lewiatana mieli nadzieję na całkowite zniesienia zakazu handlu w niedziele. Na decyzje Trybunału Konstytucyjnego musieli czekać jednak trzy lata. Jaka zapadła? Dokładnie taka, jakiej spodziewała się większość obserwatorów. 

Warto zauważyć, że przeciwko zakazowi handlu w niedziele opowiada się także spora część społeczeństwa. Z badań agencji Inquiry z ubiegłego roku wynika, że za jego zniesieniem opowiada się aż 59 proc. Polaków.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Zakaz handlu zostanie zniesiony? TK: jest zgodny z konstytucją

Tak, zakaz handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją RP. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 lipca 2021 r. 

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że konstytucyjne jest określone w ustawie pojęcie wykonywania pracy w niedzielę. Zgodnie z przepisami należy przez to rozumieć „wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę”.

Za konstytucyjne uznano też vacatio legis przepisów. Konfederacja Lewiatan wskazywała, że ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r., a opublikowana w Dzienniku Ustaw została 5 lutego 2018. „Vacatio legis wynosiło zaledwie 23 dni” – argumentowano.

Jednocześnie Trybunał postanowił o umorzeniu postępowania w sprawie dwóch kluczowych przepisów. Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim „w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane”.

źrodło: tvp.info

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł. Więcej Wiadomości znajdziesz TUTAJ ⇒

Ktoś zostawił kartkę na grobie syna Holeckiej. Gdy zobaczyli ją z bliska, zamarli

Wczoraj media obiegła bardzo przykra informacja o śmierci syna znanej dziennikarki, Danuty Holeckiej. Jeden z potomków byłej gwiazdy...

Jest ostateczna wersja prokuratury. Podano przyczynę śmierci Juliana Dunina-Holeckiego

Kilka dni temu zmarł Julian Dunin-Holecki, syn byłej gwiazdy Telewizji Polskiej, Danuty Holeckiej. Mężczyzna zmarł w wieku zaledwie...

Nie żyje syn Danuty Holeckiej. Niejasne okoliczności śmierci 31-latka

Niezwykle tragiczne informacje docierają do nas wprost z rodziny Danuty Holeckiej, wieloletniej czołowej dziennikarki Telewizji Polski, a obecnie...

Dramat Roberta Lewandowskiego. Pierwszy raz go to spotkało

Problemy osobiste Roberta i Anny Lewandowskich napiętrzyły się do granic możliwości. Piłkarz najprawdopodobniej - nawet jeszcze kilka dni...

Ostatnie newsy