Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu handlu w niedziele. Zdaniem związkowców z Konfederacji Lewiatan, ustawa o zakazie jest niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny jest jednak innego zdania.
[irp posts=”2764″ name=”Morawiecki: rozpoczynamy wdrażanie systemu obowiązkowych szczepień”]
Przedstawiciele Lewiatana mieli nadzieję na całkowite zniesienia zakazu handlu w niedziele. Na decyzje Trybunału Konstytucyjnego musieli czekać jednak trzy lata. Jaka zapadła? Dokładnie taka, jakiej spodziewała się większość obserwatorów.
Warto zauważyć, że przeciwko zakazowi handlu w niedziele opowiada się także spora część społeczeństwa. Z badań agencji Inquiry z ubiegłego roku wynika, że za jego zniesieniem opowiada się aż 59 proc. Polaków.
Zakaz handlu zostanie zniesiony? TK: jest zgodny z konstytucją
Tak, zakaz handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją RP. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 lipca 2021 r.
We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że konstytucyjne jest określone w ustawie pojęcie wykonywania pracy w niedzielę. Zgodnie z przepisami należy przez to rozumieć „wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę”.
Za konstytucyjne uznano też vacatio legis przepisów. Konfederacja Lewiatan wskazywała, że ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r., a opublikowana w Dzienniku Ustaw została 5 lutego 2018. „Vacatio legis wynosiło zaledwie 23 dni” – argumentowano.
Jednocześnie Trybunał postanowił o umorzeniu postępowania w sprawie dwóch kluczowych przepisów. Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim „w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane”.
źrodło: tvp.info