Zakaz palenia na balkonie? Nowy przepis może wejść w życie również w Polsce

Zakaz palenia papierosów na balkonie zostanie wprowadzony również w Polsce? Ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Trwają bowiem prace nad projektem ustawy. Nowe prawo miałoby dotyczyć oczywiście bloków mieszkalnych. Podobny przepis obowiązuje już na Litwie.

Zakaz palenia na balkonach w 2021 lub 2022 roku. Nowe przepisy mogą wejść w życie

Osoby palące bywają uciążliwe dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za „puszczaniem dymka”. Stąd też pojawiła się inicjatywa wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. Oczywiste jest, że takich zasad nie może „na własną rękę” wprowadzić wspólnota mieszkaniowa. Może to natomiast zrobić Sejm. 

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

„Sprawa dla reportera”: mec. Kaszewiak wybuchł. Nie dało się go uspokoić [WIDEO]

Po raz kolejny mecenas Piotra Kaszewiak nie potrafił zapanować nad emocjami w "Sprawie dla reportera". Nie zdołała go uspokoić nawet sama Elżbieta Jaworowicz, zatem...

Wiadomości TVP vs Fakty TVN i Wydarzenia Polsatu. Oglądalność, najnowsze dane: 28.09.2023

Podano najnowsze wyniki oglądalności najpopularniejszych programów informacyjnych w Polsce. Mowa oczywiście o "Wiadomościach" TVP", "Faktach" TVN oraz "Wydarzeniach", emitowanych przez telewizję Polsat. Nowe dane,...

– Konstytucyjne wolności i prawa można ograniczyć ustawą, kiedy wymaga tego dobro wspólne, jak zdrowie czy prawa i wolności innych obywateli, i – tak myślę – w tym przypadku by było – tłumaczy adwokat Katarzyna Topczewska.

Radna alarmuje: palacze zatruwają życie innym

Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Otóż debatę na ten temat zainicjowała warszawska radna – Renata Niewitecka. Zamieściła nawet w mediach społecznościowych ankietę, w której Polacy mogą głosować czy są za, czy przeciw ewentualnemu wdrożeniu zmian w prawie. – Docierają do mnie sygnały mieszkańców, nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski, że uporczywi palacze do takiego momentu zatruwają innym osobom życie, że te muszą wyprowadzić się z własnych mieszkań – mówi radna Renata Niewitecka.

Całkowity zakaz palenia papierosów na własnym balkonie? Pomysł zyskuje coraz większą popularność i… budzi kontrowersje. Dla jednych brzmi bowiem genialnie, dla innych jest to całkowite ograniczenie wolności. „Jak to? Nie móc zapalić na własnym balkonie?” – pytają oburzeni palacze. 

Gdzie obowiązuje zakaz palenia? 

Jeszcze w latach 90. w Polsce można było palić papierosy niemal wszędzie. Z czasem jednak prawo w tym zakresie stawało się coraz bardziej restrykcyjne. Dziś w tylko nielicznych miejscach w przestrzeni publicznej można bez obaw palić papierosy.

Bezwzględny zakaz palenia obowiązuje dziś między innymi w takich miejscach, jak:

  • przystanki autobusowe,
  • publiczne miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci
  • inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego

Przeciwnicy pomysłu wprowadzenia ustawowego zakazu palenia na balkonach przekonują: Balkon jest miejscem prywatnym i w związku nie można zabronić palenia na nim.

Jednakże osoby opowiadające się za tym pomysłem kontrują. Mówią, że na balkonach nie powinno się palić, gdyż w przypadku bloków mieszkalnych, jest to poniekąd część wspólna. Każdy z balkonów sąsiaduje bowiem ze sobą w taki sposób, że dym generowany przez papierosy błyskawicznie przedostaje się nie tylko na balkony sąsiadów, ale i wewnątrz ich mieszkań. 

źródło: mPress.pl, tvn24.pl

Najnowsze artykuły