PiS zostawia jedno z najbardziej kontrowersyjnych obostrzeń. Szykują się protesty

Kolejne obostrzenia są luzowane przez rząd, co oczywiście cieszy zdecydowaną większość Polaków. Są jednak zakazy, których – przynajmniej na razie – władza nie ma zamiaru zdejmować. Jednym z nich jest… zakaz spontanicznych zgromadzeń. Wiemy, do kiedy został „czasowo” przedłużony. Głos zabierają już przedstawiciele środowisk akademickich.

Możemy już chodzić do restauracji czy kin. Można bez obaw – inaczej, niż chociażby kilka miesięcy temu – wyjść pobiegać lub pojeździć na rowerze, bez założonej na twarz maseczki.

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

„Sprawa dla reportera”: mec. Kaszewiak wybuchł. Nie dało się go uspokoić [WIDEO]

Po raz kolejny mecenas Piotra Kaszewiak nie potrafił zapanować nad emocjami w "Sprawie dla reportera". Nie zdołała go uspokoić nawet sama Elżbieta Jaworowicz, zatem...

Wiadomości TVP vs Fakty TVN i Wydarzenia Polsatu. Oglądalność, najnowsze dane: 28.09.2023

Podano najnowsze wyniki oglądalności najpopularniejszych programów informacyjnych w Polsce. Mowa oczywiście o "Wiadomościach" TVP", "Faktach" TVN oraz "Wydarzeniach", emitowanych przez telewizję Polsat. Nowe dane,...

W mocy pozostaje jednak jedno z najbardziej kontrowersyjnych obostrzeń. Mowa o zakazie zgromadzeń spontanicznych. Przeciwnicy tego zakazu, a także środowiska krytyczne wobec polityki obecnej władzy nie mają wątpliwości: ten zakaz PiS utrzyma tak długo, jak to możliwe. Na razie został „czasowo przedłużony”. Grupy protestujące w ostatnich miesiącach – w tym przeciwniczki zakazu aborcji – odbierają te decyzje jako wymierzone w siebie.

Zakaz zgromadzeń spontanicznych – do kiedy?

Jak właśnie ogłoszono, zakaz zgromadzeń spontanicznych w Polsce potrwa jeszcze co najmniej do 25 czerwca 2021 r.

„To bezczelna demonstracja władzy autorytarnej” – komentuje zakaz dr hab. Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Z jego słowami nie zgadzają się jednak nawet niektórzy przedstawiciele środowisk wolnościowych, którzy zwykle opowiadają się przeciwko jakimkolwiek zakazom. Jednym z nich jest Krzysztof Bosak.

Przedstawiciel Narodowców zarzucił dr Małeckiemu „retorykę wynikającą z błędnych założeń ideowo-politycznych”. Stanął w ten sposób niejako po stronie rządzących, którzy już niemal codziennie są przez przedstawicieli wielu środowisk porównywani do autorytarnych reżimów innych krajów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły