Zasiłek pogrzebowy 2023 a 2024 – ile wynosi i komu przysługuje. Nowa kwota 2024?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie przysługujące osobom po zmarłym ubezpieczonym lub uprawnionym. Zasady i warunki przyznawania zasiłku pogrzebowego mogą ulegać zmianom, dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje. Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2023/2024 roku? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy? Ile kosztuje pogrzeb w 2023/2024 roku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Romans Anny Lewandowskiej? Zamieściła niejednoznaczne zdjęcie

Polacy w pośpiechu pobierają swoje pieniądze. Będą kolejki do bankomatów?

Coraz szersze rzesze klientów polskich banków decydują, by jednak gromadzić swoje oszczędności w gotówce. Polacy niemal masowo zaczynają wybierać pieniądze z bankomatów, a także...

„Sprawa dla reportera”: mec. Kaszewiak wybuchł. Nie dało się go uspokoić [WIDEO]

Po raz kolejny mecenas Piotra Kaszewiak nie potrafił zapanować nad emocjami w "Sprawie dla reportera". Nie zdołała go uspokoić nawet sama Elżbieta Jaworowicz, zatem...

Wiadomości TVP vs Fakty TVN i Wydarzenia Polsatu. Oglądalność, najnowsze dane: 28.09.2023

Podano najnowsze wyniki oglądalności najpopularniejszych programów informacyjnych w Polsce. Mowa oczywiście o "Wiadomościach" TVP", "Faktach" TVN oraz "Wydarzeniach", emitowanych przez telewizję Polsat. Nowe dane,...

Ogólnie rzecz biorąc, zasiłek pogrzebowy w Polsce jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem zmarłej osoby. Oto kilka kluczowych informacji na temat zasiłku pogrzebowego w Polsce:

Zasiłek pogrzebowy – kwota 2023/2024

Zasiłek pogrzebowy w 2023 roku wynosi 4000 zł. Czy w 2024 roku będzie nowa, wyższa kwota? Obecnie jest ona stała i nie wpływa na nią koszt pogrzebu. Mimo rosnących kosztów pochówku świadczenie to nie uległo zmianie od 12 lat. Niektórzy zapewne pamiętają, że do 2011 roku jego kwota była o ponad połowę wyższa. Do tego czasu rodzina zmarłego mogła liczyć na 6406,16 zł, jednak rząd szukając oszczędności w wydatkach ZUS obniżył kwotę świadczenia.

Co gorsza, w budżecie na przyszły rok nie znalazły się środki na ponowne podwyższenie wysokości świadczenia. Mimo, iż mówił o niej m.in. minister aktywów państwowych – Jacek Sasin. Najpewniej zatem w 2024 r. wysokość kwoty zasiłku nawet nie drgnie.

Kto może wnioskować o zasiłek pogrzebowy?

W Polsce zasiłek pogrzebowy może być wnioskowany przez osoby, które spełniają określone kryteria i są uprawnione do tego świadczenia. Kto dokładnie może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, zależy od statusu osoby zmarłej oraz jej sytuacji rodzinnej. Oto ogólne kategorie beneficjentów:

 • Małżonkowie: małżonek lub małżonka osoby zmarłej ma prawo ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.
 • Dzieci: dzieci osoby zmarłej (w tym adoptowane i przybrane dzieci) również mogą ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.
 • Rodzice: rodzice osoby zmarłej, jeśli nie ma małżonka ani dzieci, mogą również być uprawnieni do zasiłku pogrzebowego.
 • Rodzeństwo: jeśli nie ma małżonka, dzieci ani rodziców, rodzeństwo osoby zmarłej może być beneficjentem zasiłku pogrzebowego.
 • Opiekunowie prawni: opiekunowie prawni osoby zmarłej, jeśli taka osoba była pod opieką prawną, mogą być uprawnieni do zasiłku pogrzebowego.
 • Inne osoby, które poniosły koszty pogrzebu: jeśli nikt z powyższych nie istnieje, inne osoby, które pokryły koszty pogrzebu, mogą wnioskować o zasiłek pogrzebowy w niektórych przypadkach.

Jak i gdzie złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Warto zaznaczyć, że istnieją określone dokumenty i procedury, które należy przestrzegać podczas składania wniosku o zasiłek pogrzebowy. Dokładne wymagania i procedury mogą się różnić w zależności od sytuacji, więc zawsze zalecam skonsultowanie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub innym odpowiednim organem, aby uzyskać szczegółowe informacje i porady dotyczące ubiegania się o zasiłek pogrzebowy.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy składać do właściwego inspektora ZUS. Potrzebny druk Z-12 można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń społecznych pod TYM LINKIEM

Wypełniony wniosek możemy złożyć osobiście, poprzez osobę upoważnioną, listownie za pośrednictwem poczty i za pomocą profilu PUE ZUS.

Średni koszt pochówku w Polsce 2023/2024

Koszt pogrzebu w Polsce może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak region, rodzaj i forma ceremonii pogrzebowej, wybór trumny czy urny, usługi pogrzebowe, wystrój grobu, koszty prawnicze i wiele innych. Oto przybliżone koszty, które można uwzględnić przy planowaniu pogrzebu w Polsce:

 • Trumna lub urna: koszty trumny lub urny mogą się różnić w zależności od jej rodzaju, materiału i wykończenia. Proste trumny mogą kosztować do tysiąca złotych, podczas gdy za bardziej ekskluzywne modele możemy zapłacić nawet 5000 zł.
 • Transport zwłok: koszty transportu zwłok z miejsca zgonu do miejsca pochówku lub kremacji jest zależny od dystansu i średnio wynosi od 300 do 500 złotych.
 • Pochówek lub kremacja: wybór pochówku lub kremacji może wpłynąć na koszty. Pochówek na tradycyjnym cmentarzu może być droższy niż kremacja. Za miejsce na cmentarzu na 20 lat możemy zapłacić od 3000 zł do nawet 10000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt nagrobka, który potrafi być najwyższym z poniesionych kosztów w czasie pochówku. Ceny urn zaczynają się od 250 zł do tego musimy jeszcze doliczyć koszt kremacji, który wynosi zazwyczaj od 300 zł do 1000 złotych w zależności od regionu. Za miejsce na urnę zapłacimy od 500 złotych do nawet 4200 złotych.
 • Usługi pogrzebowe: koszty związane z usługami pogrzebowymi, w tym przygotowaniem zwłok, ubraniem zmarłego, przygotowaniem trumny, a także obsługą ceremonii pogrzebowej są zależne od regionu i skomplikowania procesu. Za taką usługę zapłacimy zazwyczaj do 500 złotych.
 • Ceremonia pogrzebowa: wynajęcie kaplicy lub sali na ceremonię, opłata za kapłana lub osobę prowadzącą ceremonię, kwiaty, programy pogrzebowe i muzyka to dodatkowe koszty, które można uwzględnić. W tym przypadku kwota jest zależna od usług, z którym zdecydujemy się skorzystać.
 • Stypa: w tym przypadku cena, którą zapłacimy może się wahać między 1500 zł, a 5000 zł. Jednak koszt organizacji takiej imprezy zależy głównie od lokalu, który wybierzemy, liczby gości i pakietu, na który się zdecydujemy. Trudno jest uśrednić koszt stypy nie znając tych kluczowych czynników uzależniających cenę takiej usługi.

Zmiany w zasiłku pogrzebowym od 1 czerwca 2023

Od 1 czerwca 2023 roku nastąpiła zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego w KRUS. W komunikacie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego możemy przeczytać:

(…)od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby uzyskać dokładne informacje na temat wysokości zasiłku pogrzebowego w aktualnym roku, zalecam skontaktowanie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub innym odpowiednim organem rządowym. Tam będą Państwo mogli uzyskać najświeższe i najdokładniejsze informacje na ten temat oraz dowiedzieć się, jakie dokumenty i warunki są niezbędne do ubiegania się o to świadczenie.

Najnowsze artykuły