Kwota zasiłku pogrzebowego w 2025 roku będzie wyższa, niż do tej pory? Strona rządowa wydała zaskakujący komunikat. Co ciekawe, zawarto w nim informacje, które niekoniecznie usatysfakcjonują zainteresowanych tym tematem. Będzie waloryzacja rokroczna, czy może jednorazowa podwyżka? Najnowsze informacje na ten temat zebraliśmy dla Państwa w niniejszym artykule.
Zasiłek pogrzebowy to temat niezwykle drażliwy, ale i bardzo poważny. Świadczenie to jest istotne zarówno dla rodziny zmarłego, jak i dla samego zmarłego, który za życia może obawiać się o to, jak jego bliscy poradzą sobie z kosztami pochówku.
Dla rodziny zasiłek pogrzebowy stanowi istotną formę wsparcia finansowego, pomagając pokryć wysokie koszty związane z organizacją pogrzebu, co w trudnym czasie żałoby odciąża ich psychicznie i materialnie. Z punktu widzenia osoby zmarłej, świadomość, że po jej odejściu bliscy otrzymają wsparcie, może dać poczucie swego rodzaju spokoju, zmniejszając niepokój o przyszłość najbliższych i zapewniając godny pochówek.
Zasiłek pogrzebowy 2025 – kwota, warunki, zmiany. Waloryzacja czy podwyżka?
Wciąż ważą się losy kwoty zasiłku pogrzebowego, jaki będzie wypłacany w 2025 roku. Temat budzi zaskakująco duże zainteresowanie. W związku z tym był jednym z częściej poruszanych w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Faktem jest jednak, że kwota świadczenia nie zmieniła się od ponad 13 lat.
Wciąż wynosi maksymalnie 4000 złotych, co – biorąc pod uwagę obecne ceny usług zakładów pogrzebowych – jest sumą bardzo niską. Istnieje jednak duża szansa, że znacząco ona wzrośnie. Mowa jest o 7000 złotych od 2025 roku oraz rokrocznej waloryzacji o stopień inflacji.
Nie jest jednak wykluczone, że obie wskazane wyżej opcje mogą nie wystąpić jednocześnie. Mianowicie rząd rozważa opcję typu: ALBO jednorazowa podwyżka kwoty świadczenia, ALBO regularna waloryzacja. Co oczywiście nie spotyka się ze szczególnym optymizmem osób, które liczą, że otrzymają – lub ich bliscy – wsparcie finansowe związane z pochówkiem.
Waloryzacja zasiłku pogrzebowego?
Wiele źródeł – nawet rządowych – podaje sprzeczne informacje co do tego, ile będzie wynosił zasiłek pogrzebowy w 2025 roku. Rzeczone sprzeczności wynikają z tego, że nie zapadły jeszcze konkretne decyzje. Jak czytamy na biznesowym portalu forsal.pl, coraz bardziej prawdopodobny jest wariant „podwyżka + regularna waloryzacja”. Wiadomo już, na czym miałoby to polegać i w jakich terminach następowałyby podwyżki świadczenia.
„Kwota zasiłku pogrzebowego wynosząca 4 tysiące zł nie była waloryzowana od 2011 roku. Przez ostatnie 13 lat koszty pogrzebu znacząco wzrosły. W konsultacjach jest obecnie projekt nowelizacji między innymi ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje podwyżkę tego świadczenia do 7 tysięcy zł. […] Dodatkowo kwota zasiłku pogrzebowego miałaby być co roku waloryzowana 01 marca o wskaźnik inflacji za poprzedni rok ogłoszonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego” – czytamy w publikacji forsal.pl. Jak się dowiedzieliśmy, pierwsza taka waloryzacja miałaby nastąpić właśnie w przyszłym roku.
Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdemu zmarłemu przysługuje zasiłek pogrzebowy. O jego wypłacenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą zwrócić się osoby odpowiedzialne za pochówek zmarłego, który za życia:
- był zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS
- miał przyznaną emeryturę, rentę, emeryturę pomostową,
- pobierał świadczenie przedemerytalne bądź zasiłek przedemerytalny,
- zmarł w czasie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego już po ustaniu ubezpieczenia,
- zmarł, nie mając przyznanej emerytury lub renty, lecz w dniu zgonu spełniała warunki do jej uzyskania
- był cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych pobierającą z tego tytułu świadczenia pieniężne,
- pobierał rentę socjalną,
- pobierał rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach, w tym członka rodziny takiej osoby,
- miał ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, w tym członka rodziny takiej osoby,
- osoba zmarła w wyniku wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach.