Zasiłek pogrzebowy powinien zostać zlikwidowany? Tak uważa jeden z faworytów do objęcia funkcji ministerialnej po obecnej kampanii. Padła teza, że wypłacanie tego świadczenia to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
POPULARNE DZIŚ: Część emerytów nie dostanie 14. emerytury. Istotne zmiany przegłosowane
Już od bardzo wielu lat temat zasiłku pogrzebowego budzi niemałe emocje. Zwłaszcza dyskusje na temat jego wysokości bywają źródłem politycznych i społecznych sporów. Jedni chcą podniesienia obecnej kwoty. Inni zaś… całkowitej likwidacji świadczenia. Jest to propozycja tym bardziej niepopularna, gdyż pada tuż przed wyborami parlamentarnymi.
Likwidacja zasiłku pogrzebowego? Poseł mówi o marnowaniu pieniędzy
W szczycie kampanii czołowi politycy najczęściej przekrzykują się hasłami typu „damy”. Z kolei lider trzeciej według większości sondaży siły politycznej w naszym kraju, kontruje mówiąc: „zabierzemy”. A zabrać chce zasiłek pogrzebowy.
Szef „Nowej nadziei”, czyli wolnościowej Konfederacji – Sławomir Mentzen – nazwał wypłacanie zasiłku pogrzebowego „wyrzucaniem pieniędzy„. Jeszcze 2 lata temu jego opinia nie byłaby dla społeczeństwa aż tak znacząca. Dziś jednak znajdujemy się w sytuacji, w której Konfederaci notorycznie notują w sondażach dwucyfrowe poparcie. Prawdopodobieństwo tego, że przedstawiciele tego ugrupowania będą partycypować w rządowej koalicji na jesieni, jest bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, Mentzen wprost mówi o swoich aspiracjach na urząd ministra finansów.
– Wprowadzenie zasiłku pogrzebowego spowodowało, że zakłady pogrzebowe podniosły ceny usług. W efekcie państwo transferuje pieniądze do zakładów pogrzebowych, a bliscy zmarłego i tak muszą płacić – mówił Wirtualnej Polsce Sławomir Mentzen. Warto zauważyć, że również obecny rząd wprost mówi o tym, że nie ma zamiaru podnosić kwoty zasiłku pogrzebowego. Z kolei inna czołowa partia – Platforma Obywatelska – za swoich rządów wysokość świadczenia wręcz obniżała.
Kwota zasiłku pogrzebowego w 2023 r.
Obecnie kwota zasiłku pogrzebowego wynosi maksymalnie 4 tys. złotych. Wszystko zależy jednak na przykład od tego, kim dla zmarłego jest osoba, która poniosła koszty pochówku:
- Zasiłek pogrzebowy dla członków rodziny wynosi 4 tys. zł, niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu
- Osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego przysługuje zasiłek do wysokości poniesionych kosztów
- Nie może jednak wynieść więcej, niż 4000 zł
ZOBACZ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ MPRESS.PL