Zmarł Bohdan Sienkiewicz. „Wybitny człowiek, wielka strata”

Ola Niziołek
Dziennikarka działu Show-biznes w mPress.pl

20 lipca w wieku 89 lat zmarł Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, entuzjasta i popularyzator wiedzy o morzu, jeden ze współtwórców „Latającego Holendra”.

Jarosław Kaczyński gorzej się poczuł? "Z prezesem nie jest dobrze"

Bohdan Sienkiewicz urodził się 10 września 1931 roku w Stolinie na Polesiu, a po II wojnie światowej wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski. W 1951 roku rozpoczął studia w Trójmieście na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie.

Był dziennikarzem, żeglarzem, wychowawcą kilku morskich pokoleń i publicystą. Współtwórcą legendarnego „Latającego Holendra”, telewizyjnego programu o wychowaniu morskim, emitowanego w I programie Telewizji Polskiej, produkowanego przez gdański ośrodek TV w latach 1967-1992, a także filmów dokumentalnych o morzu i ludziach morza.

Dramatyczne obrazki z pogrzebu ofiar zbrodni w Borowcach. Wielki żal bliskich i znajomych

Pracował jako redaktor, sekretarz, zastępca dyrektora, a także redaktor naczelny miesięcznika „Polish Maritime News” wydawanego przez Polska Izbę Handlu Zagranicznego, a także jako korespondent Telewizji Polskiej w Afryce. Jest autorem serii filmów poświęconych Afryce i kilkuset programów podróżniczych „Dookoła świata”. Był wielokrotnie nagradzany. W 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski w uznaniu zasług na rzecz wychowania morskiego odznaczył go m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bohdan Sienkiewicz, mimo że w latach 90-tych przeszedł na emeryturę, wciąż był aktywny. Pisał m.in. do Portalu Morskiego, gdzie relacjonował m.in. wyprawę jachtu Katharsis II po najtrudniejszych morzach i oceanach Ziemi.

za: PortalMorski.pl

Najnowsze informacje