Jest bardzo prawdopodobne, że w ZUS-ie zalegają twoje pieniądze. Urzędnicy sami ci jednak o tym nie przypomną. Jeżeli należysz do szerokiego grona obywateli, któremu zwrot tych środków się należy, wystarczy złożyć prosty wniosek.
Choć brzmi to – kolokwialnie rzecz ujmując – „zbyt pięknie, aby było prawdziwe”, to bynajmniej nie jest to żart. W istocie – bardzo wielu Polaków ma prawo żądać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrotu sporych kwot. Mowa nawet od kilkudziesięciu tys. zł.
W większości przypadków niekoniecznie przychylny obywatelowi urzędnik ci o tym nie powie. Faktem jest jednak, że masa osób w Polsce nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże pieniądze prawnie należące do nich, zalegają w kasie ZUS-u.
ZUS musi zwrócić ci pieniądze. Należy złożyć wniosek
Oczywiście – jak to „we współpracy” z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – procedura nie jest zautomatyzowana. O należące do nas środki musimy wnioskować. Choć oczywiste jest, że powinny trafić na nasz rachunek bankowy, lub prosto do rąk. O jakie pieniądze chodzi?
Otóż – jak tłumaczy Business Insider – ZUS-owi zdarza się wykorzystywać roztargnienie niektórych obywateli po śmierci bliskiej im osoby. Gdy ludzie ci pogrążeni są w żałobie, zajmują się organizacją pochówku i wieloma innymi sprawami, dysponentem ich pieniędzy pozostaje ZUS. I będzie nim pozostawał, aż do momentu, w którym obywatel upomni się o swoje.
Otóż mowa o sytuacji, w której zmarły w ciągu życia zgromadził oszczędności, które znajdują się na subkoncie ZUS. „Bywa, że uzbierana kwota przekracza kilkadziesiąt tys. zł. Jej część możemy nawet otrzymać „do ręki”, choć musimy najpierw złożyć stosowny wniosek w odpowiednim oddziale zakładu. Najlepiej zrobić to od razu” – czytamy w publikacji „BI”.
Jak odzyskać pieniądze?
Polskie prawo umożliwia dziedziczenie środków, które trafiają na subkonta ZUS. Ogólnospołecznym problemem jest jednak to, że mało który obywatel zdaje sobie z tego sprawę. Na tym korzysta właśnie Zakład, który niejednokrotnie przetrzymuje zgromadzone na subkoncie pieniądze „dożywotnio”. Dlatego uświadamiamy.
- Zmarły mógł za życie zgromadzić całkiem sporą sumę
- Chociażby będąc członkiem OFE i regularnie zasilając subkonto
- Licząc, że zgromadzone tam pieniądze będą stanowiły jego emeryturę
- Na takich subkontach może być zgromadzonych nawet kilkadziesiąt ty. zł
Ażeby otrzymać zgromadzone środki, należy złożyć do ZUS-u stosowny dokument. – Do wniosku trzeba dołączyć odpis aktu zgonu i aktu małżeństwa – mówi w rozmowie z Business Insiderem doradca prawny Mariusz Sowiński.