Strona głównaBiznesPieniądzeZUS zasypany wnioskami o dodatkowe pieniądze. Jak otrzymać nowe świadczenie?

ZUS zasypany wnioskami o dodatkowe pieniądze. Jak otrzymać nowe świadczenie?

W tym roku weszło w życie nowe świadczenie. Pieniądze wypłacał będzie oczywiście ZUS. Nie jest ono jednak skierowane do wszystkich, a do tych w istocie najbardziej potrzebujących. Natomiast w znaczącej liczbie przypadków przyznawana jest najwyższa możliwa kwota. Przy rozpatrywaniu wniosków jest stosowany… system punktacyjny. Program jest bowiem skierowany do osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością. W tym artykule tłumaczymy, co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie.

Do 28 maja bieżącego roku zadecydowano o ponad 28 tysięcy przypadkach i tym samym ustalono skalę, w jakiej przyznawane będzie wsparcie. Według portalu Niepelnosprawni.pl ponad 30 procent osób, które złożyły wniosek, otrzyma najwyższe możliwe wsparcie finansowe, czyli 220 procent renty socjalnej.

Poziom wsparcia określa się w skali od 1 do 100. Aby otrzymać minimalną kwotę pomocy, trzeba osiągnąć co najmniej wynik 70-punktowy. Punkty przyznawane są na podstawie tego, jak konkretna niepełnosprawna osoba radzi sobie z podstawowymi czynnościami. Im ma ciężej, tym punktów, a co za tym pieniędzy będzie więcej.

Jak otrzymać świadczenie wspierające?

Jedyne co musisz zrobić, to złożyć wniosek. Śmiało wykonasz to elektronicznie, ale też możesz też zrealizować to bezpośrednio w urzędzie. Poziom wsparcia określany jest przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Po uzyskaniu decyzji należy zgłosić się do ZUS-u w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia, w którym decyzja WZON stała się ostateczna.

Świadczenie wspierające wynosi: 

  • w przypadku uzyskania od 95 do 100 punktów – 220 proc. socjalnej
  •  w przypadku uzyskania od 90 do 94 punktów – 180 proc. renty socjalnej
  • w przypadku uzyskania od 85 do 89 punktów – 120 proc. renty socjalnej
  • w przypadku uzyskania od 80 do 84 punktów – 80 proc. renty socjalnej
  • w przypadku uzyskania od 75 do 79 punktów – 60 proc. renty socjalnej
  • w przypadku uzyskania od 70 do 74 punktów – 40 proc. renty socjalnej

Renta socjalna obecnie wynosi 1780,96 zł, więc przy uzyskaniu 95-100 punktów, dana osoba otrzyma kwotę w wysokości około 3920 zł. Osoby o największym wyniku punktowym i co za tym idzie najbardziej niepełnosprawne, mogą o świadczenie wspierające ubiegać się jeszcze w tym roku. Mowa tutaj o tych z wynikiem punktowym 87-100, a więc innym niż w powyższej skali. Za rok o pieniądze będą mogli ubiegać się chorzy z wynikiem 78-86, natomiast w roku 2026 ci, którzy mieszczą się w przedziale 70-77.

Dagmara z „Królowych życia” wróci do więzienia? Szokujące doniesienia obiegają sieć

Temat Dagmary Kaźmierskiej znowu szerokim echem odbija się w mediach internetowych. Gwiazda popularnego programu "Królowe życia" znalazła się...

Senność, zmęczenie, drzemki w ciągu dnia. Masz te objawy? Udaj się do lekarza, cukrzyca to już plaga

Cukrzyca to choroba, która w początkowej fazie może nie dawać wyraźnych objawów, co sprawia, że jest niezwykle podstępna....

„Mecenas Kaszewiak prawie płacze”. Cyrk w najnowszym odcinku „Sprawy dla reportera”

Niedawno w jednym z odcinków popularnego programu "Sprawa dla reportera" mieliśmy prawdziwie absurdalną sytuację z udziałem kobiety, która...

„Lewy” wyśmiewany po najnowszym wywiadzie. „To Ania o tym decyduje”

Robert Lewandowski nie pomaga sobie kolejnymi wypowiedziami w obliczu "afery bachatowej". Wielu, najpewniej złośliwie, sugeruje romans żony "Lewego"...

Ostatnie newsy