Strona głównaOpinieKaczyński: Niemcy płacili nawet Meksykowi. Historycy stwierdzają wprost, że narracja przywódcy to...

Kaczyński: Niemcy płacili nawet Meksykowi. Historycy stwierdzają wprost, że narracja przywódcy to absurd

Kaczyński kontynuuje swój objazd po Polsce. Przywódca nieustannie podejmuje kwestię pozyskania przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Podczas swojej wizyty 24 września we Wrocławiu prezes PiS w dosyć niejasny sposób próbował przekonać wyborców, że w kontekście II wojny światowej Niemcy płacili także Meksykowi. Okazuje się, że polityk może po prostu mylić pojęcia „reparacje” oraz „odszkodowania”.

– Mimo że zajmuję się tą problematyką od lat, mogę tylko zgadywać, co pan prezes ma na myśli – stwierdził historyk prof. Krzysztof Ruchniewicz w rozmowie z Konkret24.

Kaczyński mija się z prawdą

Podczas wizyty u wrocławskich działaczy PiS, Kaczyński w kontekście reparacji za II wojnę światową przywołał przykład Meksyku:

– Co prawda zawarli liczne umowy, niektóre bardzo zresztą zręczne, bo na przykład płacili, z powodów, których nie znam, (…) nawet Meksykowi. Przypuszczam, że chodziło o to, że przy końcu wojny bardzo wiele państw wypowiedziało wojnę Niemcom i być może jakichś Meksykanów coś tutaj w Europie ze strony Niemców spotkało. Ale jak to zrobili? Te państwa otrzymywały – dokładnie: ich rządy i budżety – cztery procent dochodów z niemieckiego eksportu do tych państw – przekonywał przywódca.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Z kolei już 25 września w Opolu lider grupy trzymającej władzę postanowił posłużyć się liczbami, które z pewnością działają na wyobraźnię:

– Do tej pory różnego rodzaju odszkodowania za zbrodnie i straty popełnione przez Niemcy uzyskało 70 państw, ale nie ma wśród nich Polski – twierdził.

Redakcja Konkret24 zasięgnęła opinii u niemcoznawcy oraz historyka z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Krzysztofa Ruchniewicza.

– Mimo że zajmuję się tą problematyką od lat, mogę tylko zgadywać, co pan prezes ma na myśli. Trzeba oddzielić od siebie reparacje i odszkodowania. On mówi o odszkodowaniach, które są zobowiązaniami państwo-obywatel, a nie o reparacjach, czyli zobowiązaniach państwo-państwo. Gdyby takie państwa jak wymieniony przez prezesa PiS Meksyk miały roszczenia, musiałyby występować o reparacje. A prezes mówi o odszkodowaniach. Czy Meksyk miałby prawo na przykład w Poczdamie wystąpić o odszkodowanie? Proszę mi wierzyć, wątpię. Nic nie wiem o sytuacji, by Meksyk wystąpił z roszczeniami względem Niemiec i je zrealizował – tłumaczył profesor, odnosząc się do odważnych tez forsowanych przez przywódcę nowego państwa.

Prezes Kaczyński powiedział, że nawet Meksykowi Niemcy reparacje wypłacili, co jest absurdem, zupełnym nieporozumieniem i nie wiem, skąd prezes Kaczyński ten Meksyk wziął – uważa z kolei prof. Stanisław Żerko, inny historyk specjalizujący się w tematyce reparacji.

 

Siostra Kipiel-Sztuki przerwała milczenie. Oto, co naprawdę zabiło aktorkę

Echa śmierci Marzeny Kipiel Sztuki wciąż nie milkną. Gwiazda "Świata według Kiepskich" przedwczoraj wyruszyła w ostatnią drogę. Podczas...

Sędzia meczu Polska – Austria na Euro 2024 zostanie ukarany? Wiemy, jakie grożą mu konsekwencje

Sędzia meczu Polska - Austria zostanie ukarany za serię karygodnych błędów, jakie popełnił w starciu kluczowym dla nas...

Upadek Anny Marii Wesołowskiej? Oto, co teraz robi sędzia znana z TVN-u

Anna Maria Wesołowska była niegdyś prawdziwą gwiazdą TVN-u, a jej program "Sędzia Anna Maria Wesołowska" bił rekordy popularności...

Dziennikarz od Stanowskiego o romansie Lewandowskiej: Robert miał szanse, on sobie nie radzi

W bardzo zdecydowanym tonie na temat domniemanego romansu Anny Lewandowskiej wypowiedział się dziennikarz jednego z najpopularniejszych portali sportowych...

Ostatnie newsy