Strona głównaSpołeczeństwoPWN ogłasza młodzieżowe słowo roku. Sprawdź czy je znasz

PWN ogłasza młodzieżowe słowo roku. Sprawdź czy je znasz

Od jakiegoś czasu każdego roku w Polsce wyłaniane jest młodzieżowe słowo roku. Jak wiemy, młodsi ludzie, a zwłaszcza nastolatkowie, posługują się często slangiem niezrozumiałym dla osób dorosłych. Sprawdź, czy nadążasz za trendami!

Konkurs na młodzieżowe słowo roku organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. W tym roku w gronie popularnych młodzieżowych słów znalazło się aż 18 tysięcy wyrażeń, lecz tylko finałowa 20 brała udział w ostatecznych zmaganiach. Oddano rekordowe 140 tysięcy głosów.

W finałowej 20-stce znalazły się takie słowa jak: zgerypała,  bambik, baza, sigma, oporowo, rel, NPC, odklejka, oddaje czy lol. To właśnie takimi wyrażeniami na co dzień najczęściej posługuje się nasza polska młodzież. Pochodzą one z choćby z popularnych seriali lub są podłapywane od znanych internetowych twórców i powielane na szeroką skalę.

W tamtym roku wygrało słowo „essa”, które oznacza tyle, co znak radości, triumfu czy w ogóle pozytywnych emocji. Nastolatkowie często wplatają to słowo w zdanie, tworząc takie frazy jak „mieć essę” lub „być na essie”.

Młodzieżowe słowo 2023 roku

W tym roku triumf odniosło słowo „rel”. Pochodzi ono od angielskiego relatable, czyli łatwy do powiązania, wykazujący możliwość związku. Wśród młodszych to słowo jest oznaką zgody z czymś, utożsamianiem się z zapoznanym zjawiskiem/rzeczą.

– Zwycięskie słowo „rel” jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej, obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu – mówi Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Drugie miejsce zajęło słowo sigma, czyli określenie odnoszące się do mężczyzny niezależnego, intrygującego, pewnego siebie, będącego przykładem dla innych. Podium zamknęło „oporowo”. Mówi się tak, kiedy chce się podkreślić, że czegoś jest bardzo dużo, coś osiągnęło maksimum.

Dodatkowe wyróżnienie otrzymało „oddaje”. Jeżeli coś „oddaje”, oznacza to, że dobrze się sprawuje, spełnia oczekiwania, jest opłacalne i dobrze, że się z tego skorzystało.

Inne ciekawe artykuły:

Podobne artykuły