Strona głównaBiznesPieniądzeUkraińcy nie będą zadowoleni. Nowy rząd zmieni zasady przyznawania socjalu?

Ukraińcy nie będą zadowoleni. Nowy rząd zmieni zasady przyznawania socjalu?

Nowy rząd zmieni kryteria przyznawania świadczeń socjalnych? Ten scenariusz coraz bardziej się uprawdopodabnia. Co więcej, planowane rzekomo zmiany najmocniej odczuć mają przybysze z Ukrainy, którzy od blisko dwóch lat pobierają pieniądze w ramach polskich świadczeń prorodzinnych – jak 500 plus (wkrótce 800 plus) i nie tylko.

Donald Tusk stanie na czele nowego rządu, któremu miejsca ustąpić będzie musiał obóz Zjednoczonej Prawicy. Były, a zarazem przyszły premier naszego kraju chce „naprawić budżet państwa” po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz koalicjantów.

Dotychczasowa opozycja, a zatem obóz dowodzony właśnie przez Tuska, od lat zarzucała PiS-owi przesadne rozdawnictwo. Jego skala zwiększyła się, gdy – w wyniku wybuchu konfliktu za naszą wschodnią granicą, do Polski emigrowało kilka milionów Ukraińców.

Koniec świadczeń dla Ukraińców: 800 plus i inne na nowych zasadach?

Choć Koalicja Obywatelska nie przedstawiła jeszcze projektu ustawy, w sejmowych kuluarach coraz głośniej mówi się o planowanych cięciach budżetowych, mających na celu odciążenie budżetu. Jednym z pierwszych kroków nowego rządu w tej materii ma być zmiana zasad przyznawania świadczeń pieniężnych Ukraińcom.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Już sam fakt, iż niemal od samego początku wojny w Ukrainie otrzymywali oni on Państwa Polskiego świadczenia socjalne na dzieci, budziły kontrowersje. Nowe prawo ma zatem pozwolić upiec nowemu premierowi przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu. Mianowicie:

  • Realnie odciąży budżet, wyłączając z grona beneficjentów kilkaset tys. rodzin
  • Zyska poparcie osób niezadowolonych z dotychczasowej polityki socjalnej
  • Zrobi pierwszy, aczkolwiek bardzo duży krok w kierunku optymalizacji finansów państwa
  • Zatrzyma w budżecie, w najgorszym razie, kilkaset milionów złotych

Na czym mają polegać zmiany?

Według informacji, do których dotarli dziennikarze mPress.pl, nie wszystkie ukraińskie rodziny zostaną pozbawione 500 plus / 800 plus czy innych świadczeń. Zatem tych, które na ten moment przysługują zarówno rodowitym Polakom, jak i uchodźcom z Ukrainy.

Miałyby zostać wdrożone specjalne kryteria, jakie Ukraińcy musieliby spełniać, by móc ubiegać się o świadczenie 800 plus w 2024 roku. Co ciekawe, to wobec nich miałoby najpierw zostać wprowadzone kryterium dochodowe w kontekście wnioskowania o wsparcie finansowe na dzieci. Zatem Ukraińcy chcący ubiegać się o 800 plus musieliby:

  • Legalnie pracować na terenie Polski (przynajmniej jeden z rodziców)
  • Nie przekraczać maksymalnego miesięcznego dochodu na gospodarstwo domowe
  • Taki limit miałby zostać ustalony na poziomie średniego wynagrodzenia krajowego -35%
  • Daje to kryterium dochodowe na poziomie nieco ponad 4500 zł na gospodarstwo domowe

POPULARNE DZIŚ: Donald Tusk: waloryzacji 800 plus nie będzie

Smutne doniesienia się potwierdziły. Chodzi o Elżbietę Jaworowicz

Przez dekady była postacią kultową. Przede wszystkim niezwykle rozpoznawalną. Elżbieta Jaworowicz i jej "Sprawa dla reportera" przetrwała naprawdę...

Dagmara z „Królowych życia” wróci do więzienia? Szokujące doniesienia obiegają sieć

Temat Dagmary Kaźmierskiej znowu szerokim echem odbija się w mediach internetowych. Gwiazda popularnego programu "Królowe życia" znalazła się...

Czy Michał Probierz ma żonę i dzieci? Będziecie w szoku: Jak na 51-latka – nieźle

Michał Probierz zyskuje coraz większą popularność wśród kibiców. Selekcjoner reprezentacji Polski odmienił grę biało-czerwonych, a sam dał poznać...

Była prawdziwą damą. Smutne wieści z domu Beaty Tyszkiewicz

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Beata Tyszkiewicz będzie w show-biznesie do końca swoich dni. Prawdziwa dama,...

Ostatnie newsy