Strona głównaKrajIle zarabia policjant? Zarobki funkcjonariuszy w 2022 r. mogą zaskakiwać

Ile zarabia policjant? Zarobki funkcjonariuszy w 2022 r. mogą zaskakiwać

Zarobki w policji w 2022 r. wcale nie są tak niskie, jak wielu mogłoby przypuszczać. Zebraliśmy najnowsze dostępne dane na temat tego, ile zarabia polski policjant w 2022 r. Sporą rolę w uposażeniach funkcjonariuszy odgrywają dodatki.

Policja w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat znacząco się zmieniła. W kadrach nastąpiła swoista zamiana pokoleniowa, a coraz większy procent obywateli deklaruje zaufanie do przedstawicieli tej służby mundurowej. Choć wciąż nie brak skandali, to młodsi mundurowi znacznie bardziej od nich stronią.

Zdania na temat instytucji, jaką jest policja wciąż są (i zapewne przez wiele lat pozostaną) podzielone. Tym niemniej bez wątpienia większość Polaków zastanawia się: ile w obecnie zarabia się w polskiej policji.

Ile zarabia policjant? Nowe dane dot. pensji w polskiej policji

Jak czytamy na oficjalnej stronie informacyjnej Polskiej Policji, wynagrodzenie policjanta zależy od wielu czynników. Funkcjonariusze mogą liczyć na różne dodatki, w tym służbowe (tzw. funkcyjne), a także za stopień, „mundurówkę”, premie, nagrodę roczną oraz „trzynastkę.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Ale o jakich kwotach konkretnie mowa? Otóż – jak dowiadujemy się od Komendy Głównej Policji – polski policjant zarabia (w zależności od stopnia, stażu itd.) od niespełna 3.600 zł netto do nawet 17.800 zł netto. Górna granica dotyczy Komendanta Głównego Policji. Komendant Wojewódzki zarabia zwykle niespełna 12.000 zł. A drogówka?

Otóż funkcjonariusze, którzy na co dzień pilnują przestrzegania przepisów na polskich drogach również nie mogą szczególnie narzekać. Według oficjalnych danych ich zarobki znacząco przewyższają najniższą krajową.

Zarobki w drogówce

Z oficjalnych danych wynika, że kontroler ruchu drogowego zarabia nieco ponad 4900 zł netto. To samo dotyczy dzielnicowych. Pamiętajmy jednak, że – zwłaszcza w przypadku funkcjonariuszy drogówki – nierzadko zdarzają się premie „za wyniki”. Co to konkretnie oznacza – raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Najmniej zarabiają kursanci, czyli początkujący funkcjonariusze, dopiero co wstępujący do policji. Ich uposażenie nieznacznie tylko przekracza 3.500 zł netto. Reasumując: im dłuższy staż służby, a także im wyższy stopień, tym wyższe zarobki. Trzeba jednak przyznać, że policjanci otrzymują dziś znacznie bardziej godziwe pieniądze, niż jeszcze kilkanaście lat temu – niedługo po przemianach ustrojowych.

Tabela przeciętnych uposażeń policjantów na wybranych stanowiskach służbowych
Lp.Stanowisko służboweGrupa zaszeregowaniaUposażenie netto
1Komendant Główny Policji1617.865
2Zastępca Komendanta Głównego Policji1516.462
3Komendant wojewódzki Policji14a11.704
4Komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji129.135
5Kierownik referatu76.078
6Detektyw/asystent55.320
7Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego44.908
8Policjant24.474
9Kursant13.539
Kursant przed ukończeniem 26 roku życia13.666
Kursant po ukończeniu 26 roku życia13.582

Siostra Kipiel-Sztuki przerwała milczenie. Oto, co naprawdę zabiło aktorkę

Echa śmierci Marzeny Kipiel Sztuki wciąż nie milkną. Gwiazda "Świata według Kiepskich" przedwczoraj wyruszyła w ostatnią drogę. Podczas...

Upokarzające zdjęcie Anny Lewandowskiej krąży po sieci. Co na to „Lewy”?

Temat Anny Lewandowskiej i jej lekcji tańca w objęciach przystojnych instruktorów dość mocnym echem odbił się w plotkarskich...

Dziennikarz od Stanowskiego o romansie Lewandowskiej: Robert miał szanse, on sobie nie radzi

W bardzo zdecydowanym tonie na temat domniemanego romansu Anny Lewandowskiej wypowiedział się dziennikarz jednego z najpopularniejszych portali sportowych...

Kaczyński ogłosił to w trakcie swoich urodzin. Zgromadzonych zmroziło [NASZ NEWS]

NASZ NEWS. We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński skończył 75 lat. Lecz tego akurat dnia świętowania nie było....

Ostatnie newsy