Strona głównaKrajKaczyński o Wałęsie 15 lat temu. Trudno uwierzyć w te słowa

Kaczyński o Wałęsie 15 lat temu. Trudno uwierzyć w te słowa

W ostatnich latach Jarosław Kaczyński – mówiąc oględnie – niezbyt pochlebnie wypowiada się o Lechu Wałęsie. Nie zawsze tak jednak było. Nagranie, które od kilku dni obiega sieć skłania do refleksji na temat tego, na ile szczerzy są z nami czołowi politycy. 

Lech Wałęsa kilka lat temu był z perspektywy Prawa i Sprawiedliwości wrogiem numer 1. Były prezydent jawnie opowiadał się po stronie protestującej opozycji i przy okazji niemal każdego wystąpienia publicznego pojawiał się w koszulce z napisem „Konstytucja”.

Legendarny lider „Solidarności” wyrażał w ten sposób sprzeciw wobec łamania Konstytucji RP, którą – zdaniem jego i sporej części opozycji – rząd PiS / Zjednoczonej Prawicy łamał.

Kaczyński o Wałęsie. Nagranie sprzed lat obiega sieć

Co najmniej od 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz jego ludzie bez ogródek atakują Lecha Wałęsę. Szczyt konfliktu na linii były prezydent – obecna władza datuje się na 2016 rok. To właśnie wtedy upubliczniono zapisy z „teczek Kiszczaka”.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Jasno wynikało z nich, że Wałęsa w czasach PRL współpracował z aparatem bezpieki. Nie ulega wątpliwości, że IPN musiał otrzymać „nieoficjalną” zgodę od szefa partii rządzącej na ujawnienie tak zdumiewających na tamten czas dokumentów. Zresztą sam Jarosław Kaczyński o Lechu Wałęsie wypowiada się do dziś z wyczuwalną dezaprobatą.

Ale czy tak było zawsze? Jak powiedziałby znany i lubiany Tadeusz Sznuk: otóż nie. Przypomnijmy zatem fragment programu publicystycznego z udziałem Kaczyńskiego i Tuska sprzed grubo ponad 15 lat. Była to najprawdopodobniej kampania przed wyborami parlamentarnymi w 2007 r.:

Jak widać i słychać, prezes PiS zgodził się wówczas z Donaldem Tuskiem, który stwierdził, że Lech Wałęsa jest dobrem narodowym, o które trzeba dbać. Zaledwie dwie kampanie później środowisko obecnej władzy totalnie upokorzyło Wałęsę, całkowicie obalając jego autorytet w oczach milionów Polaków. Zatem czy można wierzyć, że w swoich „dążeniach” politycy są z nami szczerzy? Czy faktycznie wiedza prezesa Kaczyńskiego na temat przeszłości Lecha Wałęsy aż tak poszerzyła się na przestrzeni zaledwie kilku lat?

Dagmara z „Królowych życia” wróci do więzienia? Szokujące doniesienia obiegają sieć

Temat Dagmary Kaźmierskiej znowu szerokim echem odbija się w mediach internetowych. Gwiazda popularnego programu "Królowe życia" znalazła się...

Czy Michał Probierz ma żonę i dzieci? Będziecie w szoku: Jak na 51-latka – nieźle

Michał Probierz zyskuje coraz większą popularność wśród kibiców. Selekcjoner reprezentacji Polski odmienił grę biało-czerwonych, a sam dał poznać...

Co ukrywał Michał Szpak? „Ciekawe, jak się teraz czują jego fani”

Michał Szpak to niewątpliwie utalentowany wokalista, który już dawno temu przebojem wdarł się na polską scenę muzyczną. Drugie...

Romans Anny Lewandowskiej? Hiszpański dziennikarz puka się w czoło i mówi wprost

TYLKO U NAS: Romans Anny Lewandowskiej? Chyba nie było ostatnio bardziej gorącego tematu w polskim - szeroko rozumianym...

Ostatnie newsy