Strona głównaPolitykaRadykalne zmiany w Kościele. Tusk zmienia system znany od 70 lat

Radykalne zmiany w Kościele. Tusk zmienia system znany od 70 lat

Kościół w Polsce od lat mimo zmieniającej się władzy pozostawał nienaruszony. Zdaje się jednak, że tym razem będzie inaczej. Zapowiedziano epokowe zmiany. Jak to przyjmą Polacy?

Obecny rząd pracuje nad wprowadzeniem poważnych zmian w Kościele w naszym kraju. System, który niezmiennie funkcjonował w instytucji religijnej od 70 lat ma zostać zastąpiony.

Nowa większość rządząca w Polsce zamierza przeprowadzić znaczące zmiany w sposobie finansowania Kościoła przez państwo, koncentrując się na rewolucyjnej przemianie funkcjonującego od dawna Funduszu Kościelnego.

Zapowiedziane reformy, planowane na rok 2025, zwiastują koniec dotychczasowego modelu i wprowadzenie nowego systemu finansowania związków wyznaniowych. Oto, co warto wiedzieć o Funduszu Kościelnym i planowanych udoskonaleniach.

CZYTAJ DALEJ POD REKLAMĄ

Czym jest Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny został ustanowiony ustawą z dnia 20 marca 1950 roku. Jego celem było zabezpieczenie potrzeb duchownych oraz odbudowa kościołów. Środki pochodziły pierwotnie z dochodów uzyskanych przez państwo z majątków ziemskich, ośrodków wypoczynkowych i innych nieruchomości, które zostały przejęte od Kościoła. Miał on stanowić rekompensatę za majątek zabrany Kościołowi przez państwo.

Pieniądze z Funduszu Kościelnego są wykorzystywane głównie na:

  • Dofinansowanie w 80% ubezpieczeń społecznych, rentowych i chorobowych dla księży, którzy nie mają opłacanych składek z innych tytułów.
  • Konserwację i remonty zabytkowych budynków sakralnych.
  • Wsparcie działalności oświatowo-wychowawczej oraz opiekuńczo-wychowawczej prowadzonej przez Kościół.
  • Udzielanie pomocy materialnej i lekarskiej duchownym oraz organizowanie dla nich domów wypoczynkowych.

Donald Tusk zapowiedział zmiany w Kościele

Rząd pracuje nad nowym systemem, który miałby zastąpić obecny Fundusz Kościelny. Zamiarem jest przeniesienie obowiązku odprowadzania składek przez osoby duchowne bezpośrednio na kościoły lub związki wyznaniowe. Premier Donald Tusk zapowiedział, że nowy system będzie opierał się głównie na dobrowolnych odpisach od podatku wiernych. Celem jest, aby zmiany zostały wdrożone do 2025 roku.

Zanim nastąpią jakiekolwiek zmiany, w roku 2024 funkcjonować będzie jeszcze dotychczasowy system. W projekcie budżetu na ten rok zarezerwowano rekordową kwotę 257 milionów złotych na Fundusz Kościelny.

Zmiana systemu finansowania Kościoła przez państwo ma na celu zwiększenie przejrzystości w finansowaniu związków wyznaniowych. Nowy model ma również lepiej odzwierciedlać zasadę dobrowolnego wspierania przez wspólnotę ośrodków wiary. Według ekspertów jest to dobry krok w stronę większej autonomii finansowej kościołów i związków religijnych w Polsce.

Zmiany w finansowaniu Kościoła przez państwo zapewne wywołają burzliwą dyskusję społeczną i polityczną. Jednocześnie zdaje się, że decyzję ich wprowadzenia już podjęto, a dyskusji podlega jedynie kształt ostatecznej reformy.

Wyciekają dramatyczne szczegóły. Tak umierał syn Danuty Holeckiej

Julian Dunin-Holecki, syn znanej dziennikarki Danuty Holeckiej, zmarł niedawno w wieku zaledwie 31 lat. Jego śmierć była wynikiem...

Powołano specjalny zespół w sprawie śmierci Kubicy

W bardzo młodym wieku zmarł zawodnik GKS-u Futsal Tychy Piotr Kubica, który miał zaledwie 34 lata. Informacje o...

Dagmara z „Królowych życia” wróci do więzienia? Szokujące doniesienia obiegają sieć

Temat Dagmary Kaźmierskiej znowu szerokim echem odbija się w mediach internetowych. Gwiazda popularnego programu "Królowe życia" znalazła się...

Będą aresztowania w sprawie Jaworka? Policjanci podjęli zaskakujący trop

Dzisiaj po godzinie 12:00 prokuratura oficjalnie potwierdziła, że znalezione w Dąbrowie Zielonej (województwo śląskie) zwłoki należą do poszukiwanego...

Ostatnie newsy